E diel, 7 Mars, 2021
15 C
Tirana

Balla tregon planin B të Berishës për 21 janarin

Kreu i Grupit Parlamentar të PS-së, Taulant Balla, komentoi protestën e 21 janarit të vitit 2011, ku humbën jetën 4 protestues.

I ftuar në Real Story, Balla tha se kryeministri i asokohe, Sali Berisha kishte një plan B për atë protestë.

Balla tha se vrasjet kanë ndodhur kur protestuesit po largoheshin, duke shtuar se plani ishte që vrasjet të shiteshin sikur ishin nga brenda turmës dhe çdo gjë mund të shkonte, deri në arrestimin e kryetarit të opozitës në atë kohë.

Taulant Balla: ”Pas 21 janarit, kanë ndodhur shumë protesta akoma më të dhunshme. Këtu në këtë vend, një polic vrau një qytetar në rrugicë. Publiku kërkoi që të merret përgjegjësi deri në nivelin më të lartë. Unë besoj se dorëheqja e ministrit Lleshaj ka qenë akt përgjegjësie e ministrit. Kurse, më 21 janar, vartësit e Bashës kishin kryer 4 vrasje. Ky person sot Basha thotë unë jam ndryshimi. Me Sali Berishën të merret Zoti, por unë besoj se do të merret edhe drejtësia.

Po të isha unë Lulzim Basha, në kushtet e 21 janarit, nuk do isha më në politikë. Kurse, Basha del në televizione dhe kërkon votën për të qenë kryeministër. Vrasjet kanë ndodhur kur protestuesit po largoheshin. Berisha kishte bërë gati planin B, atë për shitjen e vrasjes, ishte plan që të shitej sikur vrasjet kanë ndodhur brenda turmës, e që çdo gjë mund të shkonte deri në arrestimin e kryetarit të opozitës.”

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Revoltat e dhunshme në Mianmar/ OKB: Ndaloni vrasjen e protestuesve

I dërguari i Kombeve të Bashkuara për Mianmar i ka bërë thirrje këshillit të sigurimit të KB të marrë masa kundër protestave të dhunshme,...

SHBA-ja lëshon alarm për sulm të ri kibernetik

Qeveria amerikane është duke bërë paralajmërime për sulme të mëdha kibernetike, të cilat mund të kenë shënjestruar serverët e kompanisë Microsoft, dhe të cilat...

Lum partitë për këtë popull që kanë

Nga: Mentor Kikia Ne nuk jemi vetëm në krizë pandemie, krizë ekonomike apo sociale. Ne jemi edhe në një krizë të thellë mendore si shoqëri...

Koronavirusi në vend/ 777 raste të reja dhe 21 viktima

Kurba e koronavirusit në Shqipëri mbetet e lartë, pasi në 24 orët e fundit janë regjistruar 777 raste të reja. Ndërkohë, 21 persona nuk kanë...

Milani kthen Ibrën në kombëtare, 39-vjeçari debuton në ndeshjen me Kosovën

Viti fantastik te Milani dhe fakti që është lideri i ecurisë së pabesueshme të kuqezinjve, ka bërë që Zlatan Ibrahimoviç të kthehet në Kombëtaren...