E mërkurë, 22 Shtator, 2021
14.5 C
Tirana

Avokati i Tahirit: Prokuroria s’ka asnjë “as” nën mëngë

Pas seancës te Gjykata e Apelit për Krimet e Rënda, avokati i Tahirit ka folur për mediat, duke thënë se Prokuroria nuk ka asnjë fakt për implikimin e ish-ministrit në akuzat e ngritura ndaj tij, i hetuar prej dy vitesh për përfshirje në ‘trafikun e drogës’ me grupin kriminal ‘Habilaj’.

Avokati i Saimir Tahirit sqaroi se do të kërkohet pushimi i çështjes për ish-ministrin, duke u shprehur i sigurt se Prokuroria nuk ka asnjë “as” nën mëngë. “Sot çuditërisht kërkoi prapë kohë Prokuroria me arsyetimin, më vjen keq që po e them, se është shumë qesharake se duhet të respektohet e drejta e avokatit për të bërë një memo brenda 10 ditësh”, tha ai.

Ju duket kontradiktore?

Maks Haxhia: Po shumë, megjithatë gjykata e refuzoi dhe la në fuqi vendimin e shkallës së parë.

Ka prova të reja për klientin tuaj?

Maks Haxhia: Ne kemi marrë fashikujt e përgatitur nga Prokuroria, që do t’i çohen gjykatës për të vlerësuar nëse çështja do shkojë në gjyq apo do pushohet. Ne do kërkojmë pushimin e saj. Prokuroria nuk ka asnjë “as” nën mëngë.

Vijon kalvari me drejtësinë, Tahiri shkon me avokatin në gjykatë

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Për një parlamentarizëm antimafie, antikorrupsion

Nga: Pëllumb Nako Parlamenti filloi punimet nën një normalitet absolut. Sigurisht, u krijuan edhe komisionet përkatëse, të njëjtë si të viteve e dekadave më parë....

Alternime kthjellimesh dhe vranësira. Nesër priten teshje shiu të izoluara

Ditën e merkurë, vendi ynë pritet të jetë nën ndikimin e masave ajrore relativisht të paqëndrueshme. Moti parashikohet me alternime kthjellimesh dhe vranësira. Reshje shiu...

Artan Hoxha: Mund të arrestohen ish-kryeministra e ish-presidentë

Ambasadorja e SHBA-së në Tiranë Yuri Kim ka zhvilluar së fundmi një takim me 15 prokurorët e SPAK, ku ka përçuar mesazhe të rëndësishme....

Lajçak i shqetësuar për situatën në veri të Kosovës

Përfaqësuesi i BE për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka thënë se ka njoftuar vendet e BE-së për situatën në veri të Kosovës. Me anë...

Kurti takim me ambasadorët e QUINT-it, zbulon vendimin e fundit

Kryeministri Albin Kurti ka pritur sot në takim ambasadorët e vendeve të QUINT-it, ku është diskutuar lidhur me reciprocitetin e targave me Serbinë. Kurti...