E diel, 5 Korrik, 2020
28 C
Tirana

“Autori mbante kapele dhe shall”, ja kë kishte takuar më herët Hekuran Billa

Më të lexuarat

Franca me kryeministër të ri

Presidenti francez Emmanuel Macron ka zgjedhur Jean Castex si kryeministrin e ri të Francës, pas dorëheqjes së Edouard Philippe. Edouard Philippe paraqiti dorëheqjen sot tek...

Favore seksuale për t’i kthyer mjetin, arrestohen dy zyrtarë policie

Dy efektivë të Policisë Rrugore në Tiranë janë arrestuar, pasi akuzohen se në këmbim të dorëzimit të automjetit të sekuestruar në pronësi të një...

Shqetësim në Spanjë, rikthehen masat e izolimit

Qytetarët në Spanjë kanë filluar që të shqetësohen sërish nga koronavirusi. Numri i rasteve të reja me COVID-19 është rritur ndjeshëm ndërkohë në një zonë...

Aksident në hyrje të Lezhës, përplasen tre automjete

Një aksident ka ndodhur gjatë mesditës së sotme, në hyrje të Lezhës. Në këtë aksident janë përfshirë tre automjete. Si pasojë e këtij aksidenti janë...

Pandemia/ Shënohet rekord i zi në Kosovë

Ditën e sotme është shënuar një rekord i zi nga koronavirusi në Kosovë. Autoritetet përkatëse bëjnë me dije se gjatë 24 orëve të fundit kanë...

Fshihej në bodrum/Ndërhyn RENEA, publikohen pamjet kur kapet 32-vjeçari me rrezikshmëri të lartë

Forcat RENEA kanë arrestuar në Bulqizë, të shumëkërkuarin Fadil Tërnova, 32-vjeç. Në sajë të operacionit të koduar "Fundi i arratisë", është vënë në pranga...

Vetëflijimi/ Zhaneta kishte punuar më herët në shtëpinë e një ish-kryeministri

Zhaneta Josifi, 56-vjeçarja që u vetësakrifikua me të bijën e saj Anisën për ringjalljen, vite më parë ka punuar pastruese në shtëpinë e një...

Del nga rruga mjeti në Tiranë/ Ndërron jetë pasagjeri, shoferi në spital

Në rrugën e Zallbastarit, në vendin e quajtur “Rrapi”, një mjet ka dalë nga rruga dhe për pasojë ka ndërruar jetë pasagjeri në mjet,...

Ngjarja horror në Kombinat/ Prokuroria nis hetimet ndaj të gjithë sekteve fetare

Pas ngjarjes së rëndë në Kombinat, ku nënë e bijë u vetëflijuan, mësohet se Prokuroia ka nisur hetimet ndaj të gjithë sekteve fetare në...

“Një kombinim sa i frikshëm, aq dhe i rrezikshëm”, ja çfarë ndodhi mbrëmë në këto akse rrugore

Duket se drejtuesit e mjeteve, po ‘rikuperojnë’ periudhën e izolimit. Shumë prej tyre janë bërë shkak të aksidenteve rrugore, pasi lëvizin me shpejtësi tej...

Personi që ka qëlluar mbi 40-vjeçarin Hekuran Billa, mbante në kokë një kapele të zezë me strehë, si dhe një shall për të mos u diktuar.

Hetuesit kanë dyshime të forta se autorët kanë pasur informacione të sakta, për lëvizjet e objektivit të tyre.

Ata kanë ditur lëvizjet e tij, e ndërsa shfrytëzuan mbrëmjen për ti dhënë goditjen fatale. Viktima para se të vinte në Tiranë, kishte qëne në Durrës, ku ishte takuar me disa miq të tij. Burime zyrtare pranë grupit hetimor sqaruan më tej se i ndjeri kishte rregulluar dokumentet e disa mjeteve që ai merrte nga jashtë për biznesin që kishte ngritur në vendin tonë, nga janari i këtij viti, për dhënien me qira të makinave, raporton “abcnews.al”.

Si është realizuar vrasja?

Ka dyshime se Billa është ndjekur nga të paktën dy persona të tjerë, që lëviznin me një tjetër automjet. Ata mendohet se u kane dhënë atentatorëve të dhëna mbi vendndodhjen e Billës. Targa e mjetit te tyre tashmë është identifikuar nga policia, dhe përbën provën më e fortë që mund t’i çojë ata drejt identitetit të autorëve.

Në vendin e krimit, policia sekuestroi të paktën 15 gëzhoja, 11 prej të cilave u derdhën mbi makinën tip BMW që drejtonte Hekuran Billa. Pasi u qëllua me breshëri plumbash, ai humbi kontrollin e mjetit dhe u përplas me dy makina të parkuara në rrugë. Pasi kryen krimin, autorët u larguan menjëherë nga zona, duke i shpëtuar kështu arrestimit nga policia.

Lexo edhe :   Kombinat/ Kunati i Zhaneta Josifit: Për vajzën më thanë që s’e ka mbushur afatin për të dalë

Motra e Hekuran Billës, personi i fundit që ia dëgjoi zërin para ekzekutimit, ka zbërthyer telefonatën që patën mbrëmjen e kaluar. Përballë grupit hetimor, motra e Billës ka rrëfyer se gjatë sekondave të pakta, biznesmeni 40-vjeçar i kishte kërkuar që ta takonte.

Lexo edhe :   Kombinat/ Kunati i Zhaneta Josifit: Për vajzën më thanë që s’e ka mbushur afatin për të dalë

“Më telefonoi, më tha se donte të më takonte. Dua të të takoj, më tha”. Kështu thonë burime nga grupi hetimor, prezent në momentin e marrjes në pyetje të motrës së Hekuran Billës, 40 vjeçarit të ekzekutuar mbrëmë te Komuna e Parisit në Tiranë.

Pas kësaj telefonate, Billa mori rrugën për tek qendra “Kristal”, ku punon e motra, por nuk mbërriti kurrë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Meta vlerëson me titullin “Kalorës i Urdhrit të Flamurit” atasheun ushtarak italian

Presidenti Ilir Meta vlerësoi atasheun ushtarak italian, Kolonelin Fabio Cornacchia me Titullin “Kalorës i Urdhrit të Flamurit”. Titulli në fjalë ishte me motivacionin: “Në vlerësim...

Cilat janë fatkeqësitë natyrore që godasin më shpesh vendin tonë

Parashikimet klimatike afatgjata projektojnë për Shqipërinë një rritje të temperaturës mesatare vjetore me 5°C dhe pakësim të reshjeve me 15% deri në fund të...

Pas rritjes së numrit të viktimave dhe të infektuarve, reagon Rama

Javët e fundit ka pasur një rritje të ndjeshme të numrit të viktimave dhe rasteve të reja me koronavirus në Shqipëri. Së fundmi, ka reaguar...

Nesër rinis transporti publik, çfarë duhet të dini

Pas 4 muajsh, ditën e nesërme pritet që të nisë transporti publik në kryeqytet. Dje, Bashkia e Tiranës njoftoi se kishte rënë dakord me shoqatat...

Basha: Ja plani jonë për bujqësinë

Kryetari i PD-së Lulzim Basha në një postim në rrjetin social Facebook, shpalos planin që ka për bujqësinë. “Një fond prej 50 milionë eurosh në...