E enjte, 16 Shtator, 2021
21.5 C
Tirana

Australi/ Mori vaksinën AstraZeneca, vdes nga mpiksja e gjakut 48-vjeçarja

Australia ka regjistruar viktimën e parë nga mpiksja e gjakut, pas marrjes së vaksinës të prodhuar nga kompania AstraZeneca.

48-vjeçarja e cila mori dozën e parë më 8 prill, është gjithashtu personi i parë në botë që humb jetën  për shkak të vaksinës së AstraZeneca-s, shkruan agjencia e lajmeve, Reuters.

Sipas autoriteteve shëndetësore, ajo është rasti i tretë, i cili shënohet me mpiksje të rrallë të gjakut në rradhët e njerëzve të ciëlt janë vaksinuar në Australi.

Administrata e Mallrave Terapeutike (TGA), deklaroi se dy të tjerët janë duke u shëruar dhe janë në gjendje të mirë shëndetësore.

Ndërkohë, rregullatori i Mbretërisë së Bashkuar, nga rishikimi  i rasteve të raportuara në vend, ka dalë në rezultatet se rreziku i përgjithshëm i trombozës së sinusit venoz cerebral një mpiksje e rrallë gjaku në tru  ishte afërsisht 1 në 250 mijë e personave të cilat e marrin vaksinën.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E vetmja mënyrë për të trembur Ramën

Nga: Dritan Hila Tashmë që janë trajtuar të gjitha variablet e seriozitetit apo ambiguitetit të sjelljes së Bashës ndaj Berishës dhe pasojat që do ketë...

Nëndetëset me energji bërthamore, Kina denoncon paktin SHBA-Britani-Australi

Kina ka denoncuar një pakt historik të sigurisë midis SHBA, Britanisë së Madhe dhe Australisë, duke e përshkruar aleancën si "jashtëzakonisht të papërgjegjshme" dhe...

Mësimi nga mençuria e gjyqtarit Learned Hand

Nga: Irena Beqiraj Po jetojmë një periudhë të çmendur “skepticizmi” ndaj Amerikës. Mesazhet e shumë zyrtarëve të saj duken butaforike. Por historia na tregon që...

I zhdukur prej dy ditësh, 39-vjeçari gjendet pa shenja jete

Policia e Tiranës njofton se është gjetur pa shenja jete një 39-vjeçar në zonën e quajtur "Kodrat e Selitës". Policia ka indentifikuar viktimën, shtetasi...

“Shqipëria do monitorohet nga kamerat”, ministri Çuçi zbulon planin

Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi, ka zbuluar sot në Kuvend objektivat e dikasterit që ai drejton në 4 vitet e ardhshme të 'Qeverisë Rama'....