E diel, 22 Maj, 2022
20.5 C
Tirana

Asnjë i dënuar për atentatin tek ‘Komuna e Parisit’, lihen të lirë dajë e nip

Viktor Marku dhe Sebastian Mali, të cilët akuzoheshin për vrasjen e Hekuran Billës, janë liruar nga qelia. Me vendim të Gjykatës, nga ‘arrest me burg’ ata kanë kaluar në ‘arrest shtëpie’. Shkak për këtë është bërë ndryshimi i afateve të paraburgimit. 34-vjeçari Marku akuzohej si personi që ekzekutoi Billën, ndërsa nipi i tij, Sebastian Mali, dyshohej se kishte ndjekur lëvizjet e viktimës.

40-vjeçari Hekuran Billa dyshohet se u vra për shkak të hakmarrjes, pasi në 2006 vrau në Angli Prelë Markun, vëllain e Viktor Markut. Që në fillim kur u arrestuan, të akuzuarit e kishin mohuar krimin.

Hekuran Billa u ekzekutua mbrëmjen e 12 qershorit në zonën e ‘Komunës së Parisit’, teksa ishte në Fuoristradën e tij. Nga kjo ngjarje, ende s’ka asnjë autor të dënuar.

Mali e Marku u prangosën pas dyshimeve se e nxorën në pritë Billën me një vajzë, e cila po ashtu u arrestua e më pas u lirua. Adjola Lakra shoqërohej me Billën, pas njohjeve në rrjetet sociale. Kjo e fundit ishte infiltruar nga hasmi për ta nxjerrë biznesmenin në pritë.

Fillimisht në dëshminë e saj ajo u shpreh se ishte paguar nga Viktor Marku, për ti qendruar pranë Billës, por më pas përpara prokurorëve ka mohuar përfshirjen e saj në këtë vrasje.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Avokatja e Johnny Depp bëhet personazh në internet

Miliona shikues anembanë globit po ndjekin betejën ligjore midis Johnny Depp dhe Amber Heard, dhe ndërsa drama shpaloset, një yll i ri ka dalë...

Lija e majmunit: Koha për t’u shqetësuar apo për ta injoruar?

Deri më tani, lija e majmunëve ishte mjaft e parashikueshme. Shtëpia natyrore e virusit janë kafshët e egra, të cilat në fakt mendohet se...

Anthony Albanese fiton zgjedhjet, zgjidhet kryeministri i Australisë

Anthony Albanese do të bëhet kryeministri i parë i vendit, nga një prejardhje jo anglo-keltike. Një nga politikanët më jetëgjatë të Australisë, ai thotë se...

A u dekonspirua operacioni i SPAK? Gledis Nano paralajmëron goditjet e radhës

Drejtori i Policisë së Shtetit, Gledis Nano, ka konfirmuar se operacioni i SPAK është ende në proces. Teksa është pyetur nëse operacioni "Plumbi i...

Rusia ndalon furnizimin me gaz në Finlandë

Rusia ka konfirmuar mëngjesin e sotëm se ka ndaluar furnizimin me gaz për Finlandën, përshkallëzimi i fundit i një mosmarrëveshjeje për pagesat e energjisë...