E shtunë, 12 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

Angli/ Vendet e G7-ës do të shpërndajnë 1 miliard vaksina nëpër botë

Udhëheqësit botërorë të kombeve të industrializuara të G7-ës janë të gatshëm të angazhohen në samitin e tyre për të shpërndarë të paktën 1 miliard doza vaksinash në vendet e varfra në të gjithë botën me gjysmën e dozave që do të vijnë nga SH.B.A dhe 100 milion nga Mbretëria e Bashkuar.

Premtimet për shpërndarjen e vaksinave nga Presidenti Joe Biden dhe Kryeministri Britanik Boris Johnson vendosën bazën për takimin e udhëheqësve të G-7-ës në Angli, ku udhëheqësit do të mbajnë fjalimet e tyre hapëse sot, të premten.

“Ne do të ndihmojmë në nxjerrjen e botës nga kjo pandemi duke punuar së bashku me partnerët tanë globalë”, tha Biden, duke shtuar se kombet e G-7-ës do të bashkohen me Shtetet e Bashkuara në angazhimin e tyre për dhurimin e vaksinave gjatë samitin tre-ditor. G-7-a përfshin gjithashtu Kanadanë, Francën, Gjermaninë, Italinë dhe Japoninë./AP

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Uells-Zvicër/ Pjesa e parë pa gola, portierët vendimtarë me pritjet e tyre

Ka përfunduar me rrjeta të paprekura, pjesa e parë e ndjeshjes midis Zvicrës dhe Uellsit. Një 45 minutësh ku spektakël dhuruan portierët e skuadrave...

Vrasja e 20-vjeçares në Greqi, zbulohet makina me të cilën janë larguar autorët

Zbardhen detaje të reja në lidhje me vrasjen e 20-vjeçare britanike Caroline, e ndodhur pak javë më parë në Greqi. Në emisionin e gazetarit grek...

Fati i kryetarit të PD-së, 3 kandidatët që do të sfidojnë Lulzim Bashën

Nga: Marsela Sinani Lulzim Basha 47 vjeç, Fatbardh Kadilli 55 vjeç, Edith Harxhi 48 vjeçe dhe Agron Shehaj 44 vjeç, aderojnë në të njëjtën parti,...

Salianji: Gruevski si Rama mori mandat të tretë, por ra brenda një viti

Deputeti i zgjedhur i Partisë Demokratike, Ervin Salianji ka bërë një paralelizëm të situatës aktuale politike në Shqipëri, të asaj para disa viteve në...

Kosovë: Një viktimë dhe 17 raste të reja me Covid-19

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë (IKSHPK) ka regjistruar më 12 qershor një rast të vdekjes nga koronavirusi. Viktima është nga Prizreni. Sipas njoftimit...