E shtunë, 24 Korrik, 2021
19.5 C
Tirana

Ambasadori Soreca takon Bashën, ja për çfarë diskutuan

Ambasadori i Bashkimit Europian në Tiranë, Luigi Soreca është takuar ditën e sotme me kryetarin e Partisë Demorkatike, Lulzim Basha.

Lajmin e ka bërë të ditur vetë Soreca, përmes një postimi në rrjetet sociale. Soreca bëri me dije se me Bashën ka shkëmbyer mendime mbi situatën aktuale politike pas zgjedhjeve, integrimin në BE, median dhe Reformën në Drejtësi.

“Diskutim i gjatë sot mes ambasadorit të BE në Tiranë dhe kreut të PD, Lulzim Basha. Në funksion të legjislaturës së re, ku opozita do të luajë një rol vendimtar, ne shkëmbyem mendimet mbi situatën aktuale politike pas zgjedhjeve, integrimin në BE, median dhe Reformën në Drejtësi”, shkruan ambasadori Soreca në rrjetin social, Twitter.

Takimi i Sorecës me Bashës, vjen pasi Kuvendi i Shqipërisë ka votuar për kreun e ri të Autoritetit të Mediave Audiovizive (AMA). Me 83 vota pro, Kuvendi zgjodhi Armela Krasniqin si kryetare të këtij institucioni, ndërsa kandidati tjetër Alket Dibra mori vetëm 9 vota.

Ky vendim i Kuvendit, vjen në kundërshtim me këshillën e dhënë nga BE dhe OSBE. Pak para votimit për kreun e AMA-s në Kuvend, delegacioni i Bashkimit Europian në Shqipëri u ka bërë thirrje ligjvënësve shqiptarë ta shtyjnë këtë procedurë bashkë me emërimin e anëtarëve të bordit të këtij autoriteti në muajin shtator, nisur nga akuzat e opozitë se maxhoranca po tenton ta kapë këtë institucion.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shembet ura në Siberi, bllokohet hekurudha më e gjatë në botë

Vërshimet si pasojë e reshjeve të furishme në Siberi kanë çuar në shembjen e një urë, duke e shkëputur hekurudhën siberiane, më e gjata...

Kina vendos sanksione ndaj shtatë shtetasve amerikanë

Kina njoftoi të premten se po vendos sanksione ndaj disa shtetasve amerikanë në përgjigje të sanksionimit nga ana e Shteteve të Bashkuara të shtatë...

KPK, pikëpyetje për pasurinë dhe profesionalizmin e prokurores Daniela Sulaj

Prokurorja Daniela Sulaj, e komanduar si inspektore pranë Inspektoriatit të Lartë të Drejtësisë, u përball të premten më 23 korrik me Komisionin e Pavarur...

Gjykata i refuzon kërkesën për liri, Hashim Thaçi mbetet në paraburgim

Gjykata Speciale e Hagës ka marrë vendim që t’i refuzohet kërkesa ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit, që ky i fundit të mbrohet në liri. Edhe...

Koronavirusi, Manastirliu tregon numrin e të vaksinuarve në 24 orët e fundit

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ka publikuar shifrat e të vaksinuarve kundër koronavirusit në vend. Manastirliu bën me dije, se mbi 13...