E mërkurë, 23 Shtator, 2020
20 C
Tirana

Ambasada Amerikane prezanton projektin për Shqipërinë, Manjani nxjerr prapaskenat

Më të lexuarat

I riu rrahu dhe goditi disa herë me thikë të moshuarin/ Gazetari: Kreu i Policisë në Kavajë të japë dorëheqjen

Gazetari i njohur, Mentor Kikia, ka reaguar ashpër pas publikimit të rastit në Kavajë, ku një i ri rreh një të moshuar në lokal...

Aleksandër Solonik, kush ishte killeri më famëkeq i mafies ruse

Aleksandër Solonik lindi në Rusi, por ishte me origjinë nga Greqia e Veriut. Për këtë arsye njihej edhe si ‘Sasha Maqedonasi’. Që fëmijë tregoi...

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

“Ju tregoj kapterin e kampit të Tepelenës, që ndiqte vajzat e nuset e reja dhe i fuste tek magazina”/Dëshmia e të arratisurit në ’66-ën

Nga: Dashnor Kaloçi Memorie. al publikon disa nga historitë e panjohura të ndodhura në Kampin e Tepelenës, ku pas vitit 1947, regjimi komunist i Enver...

Arrestoi Nehat Kullën dhe Tan Kateshin, policia shoqëron kolonel Edmond Kosenin

Policia e Peqinit ka ndaluar ish-drejtorin e Policisë së Elbasanit, kolonel Edmond Kosenin. Pasi është shoqëruar në ambientet e komisariatit ai është lënë i lirë. Kush...

Rriten tensionet, Turqia bën lëvizjen e papritur 24 orë para samitit të BE

Turqia ka bërë një lëvizje të papritur vetëm 24 orë para Samitit të Bashkimit Evropian, për të shqyrtuar çështjen e përplasjes me Greqinë në...

Ndahet nga jeta Faik Perkoxha, personi që tërhoqi qenin zvarrë pak ditë më parë

Është ndarë nga jeta ditën e sotme për shkak të infarktit në zemër 50-vjeçari, i cili pak ditë më parë u arrestua për keqtrajtimin...

Londër/ Arrestohen tre shqiptarë, kishin disa shtëpi hashashi

Policia britanike ka arrestuar tre shqiptarë. Ata merreshin me kultivimin e hashashit dhe janë kapur duke kultivuar bimën narkotike në disa shtëpi. Personat e...

Kush ishte gjyshi i Ava Max, aktori shqiptar që u nda nga jeta sot

Këngëtarja e njohur me origjinë shqiptare, Ava Max, ndau sot me ndjekësit e saj lajmin e trishtë për ndarjen nga jeta të gjyshit të...

Vrau shoferin e fugonit me thikë në zemër, Arbër Kote nuk pranohet në burgun e Durrësit

Arbër Kote, i cili u arrestua pasi vrau me thikë në zemër shoferin e një fugoni, nuk është pranuar në paraburgimin e Durrësit. 26-vjeçari i...

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, ka hedhur thumbin e radhës, pas publikimit nga Ambasada Amerikane në Tiranë të disa pamjeve për të ngritur sallën moderne të gjyqit imitues. Në të mund të realizohen trajnime praktike dhe të bazuara në përvojën e drejtpërdrejtë të kandidatëve për gjyqtarë.

Sipas Manjanit, kjo është një ironi e madhe, pasi Ambasada reklamon projekte të vjetra, të cilat sipas tij, nuk janë një ndihme efektive.

Manjani shprehet më tej me ironi se rregullojmë sallat e gjyqit, por u heqim gjyqtarët. Prodhojmë aktorë të mirë, por edhe gjykatës vulnerabël që ti shkarkojnë brutalisht, sipas nevojës për “sukses”.

Statusi

Çfarë ironie!

Këto gjyqet imituese që prodhon USAID në Tiranë dhe na i shet për ndihmë, janë shumë domethënëse.

Në vitin 1996 u fut për herë të parë kjo ide masovike nga USAID dhe Fondacioni Soros në Tiranë.

Lexo edhe :   Manjani thirrje opozitës: Bindni shqiptarët t'iu votojnë, lëreni Këshillin Politik

Studentë të atëhershëm të Fakultetit të Drejtësisë luajtën role në ato gjyqe mjaft suksesshëm. Jam i bindur seata mësuan disa shprehi praktike mbi gjyqin në ato programe.

Mirëpo sot ata ish studentë, që u bënë gjykatës e prokurorë i ka zënë vettingu dhe enden në Strasbourg për të kërkuar të drejtat e tyre që, ua hoqi po USAID nga procese reale shumë të diskutueshme…

Ambasada sot i reklamon këto projekte të vjetra.

Ndihmë efektive, apo jo?!

Rregullojmë sallat e gjyqit por u heqim gjyqtarët. Prodhojmë aktorë të mirë,por edhe gjykatës vulnerabël që ti shkarkojnë brutalisht, sipas nevojës për “sukses”…

Vetëm drejtësi jo!

#thanksbutnothanks#

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Të shtëna me armë në Greqi, plagoset 21-vjeçari shqiptar

Një 21-vjeçar shqiptar u plagos në orët e para të mëngjesit nga të shtënat me armë në Kallithea të Greqisë. Ngjarja ka ndodhur pak pas...

Horoskopi, 23 shtator 2020

Dashi A jeni gati të nisni një aventurë të re sot? Jeni nervozë? Sapo të zhyteni në aventurën e sotme, do të ndiheni mirë dhe...

Zyrtarisht në vjeshtë! Shirat e rrëmbyeshëm gjatë natës, ja sa do shkojnë temperaturat sot

Shqipëria është përfshirë nga moti i keq, ku gjatë natës nuk kanë munguar edhe shirat e rrëmbyeshëm. Edhe ditën e sotme do të mbetemi në...

E ndjetë tërmetin? Ja sa ishte magnituda

Një tërmet me magnitudë 3.6 i shkallës Rihter është regjistruar mëngjesin e sotëm në vendin tonë duke kthyer edhe njëherë frikën te banorët. Lëkundjet e...

“Asistencë për Autostradën e Paqes”, BE: Shumë projekte në marrëveshjen e Uashingtonit po zhvillohen

Bashkimi Evropian tha se shumë prej projekteve të përfshira në marrëveshjen e Uashingtonit për normalizimin e marrëdhënieve ekonomike midis Kosovës dhe Serbisë, janë duke...