E hënë, 8 Mars, 2021
8 C
Tirana

Akulloret të kontaminuara me Covid-19

Në Kinë aty ku u dhanë sinjalet e para me virus, ka ndodhur një rast tjetër i çuditshëm.  Bëhet fjalë për mijëra kuti me akullore, të cilat kanë rezultuar të kontaminuara me virusin Covid-19. Paraprakisht dyshohet që akullorja të jetë kontaminuar me Covid-19 nga kontakti me një person të vetëm.

Referuar rastit në fjalë, autoritetet shëndetësore kanë nisur gjurmimin e personave që mund të jenë në rrezik infektimi. Rasti ka ndodhur në Tianjin, në pjesën verilindore të Kinës.

Sipas medias kineze “China Daily”, rreth 4836 kuti me akullore kanë rezultuar të kontaminuara me koronavirus. Nga këto, 2089 janë mbyllur në një magazinë.

1812 kuti të tjera u dërguan në provinca të ndryshme të vendit, nga të cilat 935 u hodhën në treg dhe vetëm 65 u shitën.

Blerësit e këtyre kutive me akullore u kontaktuan nga autoritetet shëndetësore kineze dhe ju është kërkuar që të deklarojnë të gjitha lëvizjet e tyre, me qëllim që të gjurmohen infeksionet e mundshme. Po të njëjtat burime shtojnë se 1162 punonjës të kompanisë së akulloreve janë izoluar, dhe i janë nënshtruar testimit anti-covid.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Drama e Sir Alex-it

Sir Alex Ferguson tha se kishte frikë se nuk do të ishte më kurrë në gjendje të fliste përsëri pasi pësoi një hemorragji në...

Itali/ Milani kërkon të rigjejë busullën

Një problem muskular e ka shtuar Ante Rebic-in në një listë të gjatë lëndimesh tek ekipi i Milanit të vendit të dytë përpara transfertës...

Spanjë/ Sot derbi i madh i Madridit, loja bëhet serioze

Atletico Madrid pret Real Madridin në një derbi të kryeqytetit spanjoll që do të lërë gjurmë në garën për titull. Atletico kryeson kampionatin dhe...

Revoltat e dhunshme në Mianmar/ OKB: Ndaloni vrasjen e protestuesve

I dërguari i Kombeve të Bashkuara për Mianmar i ka bërë thirrje këshillit të sigurimit të KB të marrë masa kundër protestave të dhunshme,...

SHBA-ja lëshon alarm për sulm të ri kibernetik

Qeveria amerikane është duke bërë paralajmërime për sulme të mëdha kibernetike, të cilat mund të kenë shënjestruar serverët e kompanisë Microsoft, dhe të cilat...