E shtunë, 31 Korrik, 2021
31.5 C
Tirana

A u dekonspirua operacioni i tenderave të uniformave? Dalin faktet e rënda

Abuzimi me tenderin e përzgjedhjes së kompanisë prodhuese të uniformave të Policisë së Shtetit, u kushtoi lirinë 8 zyrtarëve. Dy ditë më parë, Gjykata Speciale kundër Korrupsionit vendosi masat për zyrtarët dhe ish-zyrtarët e Ministrisë së Brendshme, që kanë abuzuar me tenderin e uniformave të policisë së vitit 2020.

Ish-drejtoresha e Prokurimeve Publike në Ministrinë e Brendshme, Edlira Naqellari, ka ndryshuar çmimet, sasinë dhe cilësinë e uniformave të kërkuara nga Policia e Shtetit dhe ka favorizuar fituesin. Sipas përgjimeve të SPAK, këto veprime të paligjshme Naqellari i ka kryer në bashkëpunim me zyrtarët e tjerë të arrestuar.

Gazetarja Anila Hoxha, në një status shkruan se Naqellari duhej të ishte në një trajnim këtë të premte.

Postimi i Anila Hoxhës:

“Drejtoresha duhet të ishte tek ky trajnimi në datën 16 korrik 2021, por u dorëhoq dhe pastaj u arrestua për skandalin e uniformave”, shkruan Anila Hoxha.

Teksa ka qenë e ftuar sot në emisionin “Breaking” në “Top News”, gazetarja tha se “Naqellari u largua. Unë kam të dhëna që kishte planifikuar të ishte në një takim si drejtoreshë në këtë të premte. Kjo do të thotë se diçka ka rrjedhur, e informacioni, dhe nuk duhej të ishte si drejtoreshë, ku këtë të premte në takim e do të përfaqësonte Drejtorinë e Prokurimeve Publike”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Varianti Delta përhapet me shpejtësi në Shtetet e Bashkuara

Presidenti Joe Biden po u kërkoi punonjësve të qeverisë federale të dëshmojnë statusin e tyre të vaksinimit. Të pavaksinuarit do të duhet të mbajnë...

Si duket Serbia…

Nga Emin Azemi Serbia e Edi Ramës kufizohet direkt me Shqipërinë (!) Kjo Serbi, Kosovën e konsideron pjesë të saj dhe, për rrjedhojë, Edi Rama...

45 raste të reja në 24 orët e fundit, asnjë viktimë

Në përditësimin e radhës nga Ministria e Shëndetësisë, vihet re një rritje e rasteve të infektimeve në 24 orët e fundit. Fatmirësisht nuk ka...

Përjashtohen nga Olimpiada dy atletë që shkelën rregullat kundër COV*D-19

Dy xhudistë të Gjeorgjisë janë përjashtuar nga Lojërat Olimpike Tokio 2020, pasi kanë dalë për shëtitje jashtë Fshatit Olimpik, ka raportuar agjencia japoneze e...

Vrasja e kushëririt/Autori: Unë kam qëlluar, të lirohet nipi dhe vëllai

Në njoftimin zyrtar nga policia u tha se shtetasi Kastriot Hasalla u vetëdorëzua, për vrasjen e Romeo Hasalla, 30-vjeç, dy ditë më parë. Po...