E hënë, 6 Dhjetor, 2021
11.5 C
Tirana

77 mandate PS-ja?

Nga: Eduard Zaloshnja

“Do të kishim marrë jo 74, por 77 mandate, nëse shumë nga ata që na votuan nuk do të kishin ngatërruar numrin rendor të kandidtatit socialist me numrin rendor të partive të tjera në fletën e votimit”, tha Rama gjate konferencës së sotme për shtyp.

Mund të jetë e vërtetë, por nuk mund të verifikohet zyrtarisht kjo hipotezë e Ramës. Ajo që mund të verifikohet zyrtarisht, përmes të dhënave zyrtare të votave në KQZ (që po vërteton se numërimi, të paktën, ka qenë i saktë), është se PS-ja mori mbi 104 mijë vota TË VLEFSHME më shumë se ç’i duheshin për të siguruar 74 mandatet që mori (shihni tabelën shoqëruese).

Konkretisht, në qarkun Tiranë, ajo mori 21,715 vota më shumë se ç’i duheshin për 18 mandatet që mori. Për një grusht votash, do të kishte kapur mandatin e 19-të…

Në qarkun Elbasan, ajo mori 20,078 vota më shumë se ç’i duheshin për 8 mandatet që mori. Për një grusht votash, do të kishte kapur mandatin e 9-të…

Në qarkun Dibër, ajo mori 14,232 vota më shumë se ç’i duheshin për 2 mandatet që mori. Për një grusht votash, do të kishte kapur mandatin e 3-të…

Për qarqet e tjera shihni tabelën.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Shkelje financiare”, arrestohet presidenti i klubit italian

Presidenti i një prej klubeve të Serisë A është vënë në pranga, për shkelje financiare mes të cilave edhe deklarimin e falimentit të kompanive...

“Jam në Dubai, s’jam arratisur”/ Nipi i deputetit të PS-së: Ngjarje e stisur

Ramazan Rraja, nipi i deputetit socialist, Rrahman Rraja konfirmon se nuk është arratisur, pasi akuzohet se së bashku me dy persona të tjerë, kanë...

E shkarkuat Bashën, e pastaj …?

Nga: Artur Ajazi Foltoristët dhe kryetari i tyre Sali Berisha, po numurojnë me padurim të madh, sa ditë dhe sa orë, kanë mbetur deri ditën...

Dy raste me Omicron në Greqi

Me variantin Omicron u diagnostikuan dy rastet e dyshimta që ishin futur në mikroskopin e studiuesve të Greqisë. Bëhet fjalë për dy shtetas që kishin...

Ne përmbytemi rregullisht, e nuk vëmë mend nga asnjë fatkeqësi

Nga: Mentor Kikia Ka ndryshuar klima o budallenj! Duhet të ndryshojmë dhe ne, ndryshe do të ngordhim. Vetëm pas një jave me reshje, vjen paralajmërimi i...