E premte, 26 Shkurt, 2021
19 C
Tirana

44 milion Euro gjobë! Përse hesht prokuroria

Nga Mentor Kikia 

Shqipëria, dmth ne, do të paguajmë edhe 44 milion Euro nga taksat tona, një gjobë që do të shkojë për një kompani të huaj. Pra 44 milion Euro nuk do të bëhen as libra për fëmijët e varfër, as shkolla e spitale, as rrugë e parqe lodrash.

Mes qeverisë dhe opozitës ka nisur një ping-pong se kujt do ti ngecë “Derri maç”, pra faji për kontratën e prishur me kompaninë greke të rrugës Tiranë-Elbasan, “Aktor” që solli gjobën. Padyshim faji nuk do të gjendet as në konferencat e deklaratat e partive, as ne studiot e televizioneve.

PD thotë se Qeveria e PS ia ndërpreu kontratën kompanisë greke e ia dha klientit të vet.

Qeveria e PS thotë se Qeveria e PD e nënshkroi kontratën pa bërë studimin sizmik të tokës, e cila rrëshkiti duke sjellë kosto shtesë.

Në të dyja rastet ka një fajtor dhe mua nuk më intereson fare nëse fajtori është në qeveri apo në opozitë. Mua më intereson që fajtori të ndëshkohet dhe ato para të kthehen në arkën e shtetit.

Nuk më interesojnë deklaratat e PD-së dhe Qeverisë, por më intereson që prokuroria të hapë hetime dhe të çojë përgjegjësin para drejtësisë dhe ta detyrojë të paguajë faturën.

Boll me fajtorë pa emër, e para që zhduken në drejtim të paditur.

Tendera me shuma marramendëse që edhe kur sbulohen me shkelje, askush nuk ndëshkohet, Por vetëm fjalë, secila palë e gjen fajin tek tjetra: Edhe ti kështu ke bërë kur ishe në qeveri.

Dhe sërish askush nuk ndëshkohet. Duam fajtorin në bankën e të akuzuarve dhe kthimin e parave. Të tjerat janë lloqe.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kurba e koron*virusit mbetet e lartë, 20 viktima në 24 orët e fundit

Kurba e koronavirusit në Shqipëri vijon të mbetet e lartë, pasi në 24 orët e fundit janë regjistruar 916 raste të reja. Ndërkohë, 20 persona...

A do të kandidojë në zgjedhje? Ja si përgjigjet ish-ministri, Sandër Lleshaj

Sa i përket listave të kandidatëve ato kalojnë në një proces të caktuar në PS, proces i cili është ende i pambyllur dhe nuk...

Erdogani duhet të zgjedhë njëherë e mirë midis Perëndimit dhe Lindjes

Nga: Metin Gurcan “Al Monitor” Në një hark kohor 5-ditor gjatë javës së kaluar, presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan dha dy mesazhe diametralisht të kundërta...

Rikthehet vrullshëm ndërtimi, rriten me 2.3 herë sipërfaqet e lejeve të dhëna

Sektori i ndërtimit është rikthyer vrullshëm në tremujorin e katërt të 2020-n, në krahasim me të njëjtën periudhë të një viti më parë, si...

Twitter me risi të re, disa postime do të bëhen me pagesë

Rrjeti social Twitter do të sjellë një risi. Opsioni  i ri do të futet në muajin e ardhshëm ajo do të quhet Super Followers,...