E mërkurë, 25 Nëntor, 2020
11 C
Tirana

“40 vite të dënuar në karrocë”, 4 të paralizuarit kanë nevojë për ne (VIDEO)

Më të lexuarat

Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

Në një konferencë me gazetarët për situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Rama tha se shkollat nuk konsiderohen një vatër e nxehtë, dhe...

Kërcënonte policin në rrjetet sociale, 24-vjeçari kapet pas 6 muajsh hetime

Pas 6 muajsh hetime është zbardhur kërcënuesi i efektivit të policisë. Bëhet fjalë për një 24 vjeçar, i cili kishte hapur një numër të...

Aksident tragjik, humb jetën ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut

Ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut, Anele Ngcongca, është ndarë nga jeta si pasojë e një aksidenti. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mëngjesin e...

Brataj paralajmëron ekspertin e PD: Mos bëj gabim, do përfundosh në prokurori

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj pati një përplasje me përfaqësuesin e Partisë Demokratike, Gazmend Koduzi. Eksperti i PD-së, Koduzi solli në studio e emisionit...

Nuk mbarojnë telashet për Strakoshën, portieri shqiptar i dyshuar me Covid

Pak ditë më parë, portieri i Lacios, Tomas Strakosha rezultoi negativ me koronavirus dhe ishte gati të bashkohej me skuadrën kryeqytetase, për ndeshjen sotme...

Ndërhynin deputetët, jepej lekë për vendin e punës/Evis Kushi jep lajmin e madh

Në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama, Ministrja e Arsimit, Evis Kushi i cilësoi mësuesit si heronjtë e ditës. Në fjalën e...

Çifti i parë i “Për’puthen” i japin fund lidhjes, zbulohet arsyeja (FOTO)

Ina dhe Geri, çifti i parë i “Për’puthen” në Top Channel, i kanë dhënë fund lidhjes së tyre. Shumë është përfolur gjatë ditëve të...

“Ditën e dasmës babai më ndiqte për të më vrarë me sëpatë si tek Ertugruli”

Halil Sinani nga Kukësi me vendbanim në Tiranë ka ardhur në studion e “Historia ime” në Tv Klan, për të rrëfyer historinë e tij....

U vra nga policia greke, gjykata i jep 410 mijë euro familjes së shqiptarit

Gjykata greke ka vendosur paraditen e së hënës, të dëmshpërblejë me 410.000 euro familjen e Nikolla Todit. 25 vjeçari  u ekzekutua më 16 shkurt të...

Kryemadhi nxjerr sekretin: Halla e Briseida Shehajt është vjehrra e Braçes

Ish-drejtorja e Tatimeve dhe socialistja e njohur Briseida Shehaj, është bërë pjesë e LSI-së prej pak kohësh. Gjatë muajit tetor, kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi,...

Të prekur me epilepsi që në moshë të vogël, 3 nga fëmijët e familjes Mustafa janë të paralizuar. Janë në këtë gjendje për më shumë se 40 vite. Më parë jetonin në fshatin Kuç në Vorë, së bashku me prindërit e sëmurë dhe vëllain e bashkëshorten e tij. Por, tërmeti i shtatorit ia shkatërroi plotësisht banesën, duke i lënë ata të jetonin në çadër.

Sapo u njoh me rastin “Fundjavë Ndryshe” bëri thirrjen për ndihmë dhe në një kohë shumë të shkurtër ata u bënë me një banesë të re.

“Ka qenë dita më e lumtur për mua, më dukej sikur po shkoja në parajsë. Si mos të më dukej?! Po ta mendosh se ku kam qenë e ku kam ardhur, jam shumë më mirë. Atje kemi qenë si në pus, jo vetëm unë , por të tre ne,” shprehet Arta.

Edhe pse kjo ëndërr u bë realitet, për ata jeta vazhdon të jetë shumë e vështirë. Veç Suzanës, Gentit dhe Artës, i paralizuar ka mbetur edhe babai i tyre. I prekur nga sëmundja e Parkinsonit, ai nuk mund të lëvizë dot më. Edhe shëndeti  i Ferides, nënës është rënduar së tepërmi, si pasojë e problemeve në zemër. Ndaj nevoja për kontrolle mjekësore të vazhdueshme është shumë e amdhe. Por, si mund të meanxhosh 4 persona në karrocë?!

“Nuk kemi mundësi me çfarë t’i çojmë për të bërë vizitat, makinë nuk kemi. Në krahë nuk mund t’i mbash, me karrocë është shumë e vështirë,” tregon i vëllai Flamuri.

Prej 4 dekadash, Suzana, Genti dhe Arta janë të dënuar nga pamundësia. Edhe pse janë pajtuar me fatin e hidhur se nuk do mund të ecin dot më, kanë nevojë të marrin shërbime mjekësore. E si 1 vit më parë, dëshirojnë që veç për pak orë të mos ndjehen si të burgosur në karrocë.

Lexo edhe :   Urgjente/ Lindi me tumor në sy, 2-vjeçari rrezikon të humbasë jetën (VIDEO)
Lexo edhe :   Urgjente/ Lindi me tumor në sy, 2-vjeçari rrezikon të humbasë jetën (VIDEO)

“I them nënës çdo ditë se kur do të vijë ajo dita që dhe unë do të lëviz. Të dal, të shoh njerëz, të shkojmë për vizita.”

Mes nevojës për të punuar, për Flamurin dhe bashkëshorten e tij, çdo ditë është një sakrificë. Duke qenë të vetmit përgjegjës për mbarëvajtjen e pesë të sëmurëve, për ata është shumëe vështira t’ia dalin mbanë.

“Është shumë e vështirë që t’i lëvizësh, ka raste që do t’i kapim dhe në krahë për t’i lëvizur nga një vend në tjetrin. Kanë kaq shumë vite të mbyllur, këtu jemi shumë më mirë, por sido njeriu kënaqet dhe kur sheh me sy. Por, nuk kam si t’i nxjerr,sepse me karrocë ka shumë vështirësi. Gjithmonë më thonë që të dalin, të bëjnë xhiro, të shohin si është Vora, apo Tirana.”

Për ata është domosdoshmëri të kenë një mjet transporti të posaçëm, por e kanë të pamundur që ta sigurojnë pa ndihmën tonë. Të bëhemi të gjithë bashkë për të plotësuar këtë nevojë jetike për familjen Mustafa!

Bamirësia nuk të varfëron!

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Nuk ia doli dot mbanë, koronavirusi i merr jetën mjekut 48-vjeçar

Koronavirusi i ka marrë jetën një tjetër mjeku në Shqipëri. Fatkeqësisht ka ndërrruar jetë si pasojë e COVID 19 mjeku Bledi Nini, 48 vjeç. Ai...

E kaluat koronavirusin në shtëpi? Ja si të përfitoni rimbursimin e barnave

Paketa e medikamenteve për kurimin e COVID-19, do të rimbursohet nga shteti. Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka publikuar një video orientuese për qytetarët...

Kur komunizmi tentoi shkatërrimin e familjes, fëmijët denonconin prindërit

Komunizmi cilësohet shpesh si më i tmerrshëm se fashizmi. Kjo pasi veç terrorit, burgosjeve dhe vrasjeve, synoi të shkatërrojë qelizën bazë të shoqërisë; familjen. Në...

Ministria e Shëndetësisë: Qëndro në shtëpi nëse ke simptoma të gripit

Ministria e Shëndetësisë ka shpërndarë një udhëzues për të gjithë punonjësit që kanë shenja të gripit, duke i kërkuar atyre të punojnë nga shtëpia. “Kufizo...

Vendimi/ Dhunoi arbitrin, Disiplina fal futbollistin lushnjar

Ish-futbollistit të Shkumbinit, Andi Bakiasi, i është hequr me kusht përjashtimi përjetë nga futbolli për dhunimin e gjyqtarit të sfidës së sezonit të kaluar...