E hënë, 6 Dhjetor, 2021
9.5 C
Tirana

3 partitë në Holandë kërkojnë kthimin e vizave për shqiptarët

Gazeta holandeze ‘De Telegraaf’, shkruan se 3 partitë kryesore në Holandë kërkojnë që të rikthehen vizat për shqiptarët, pasi e shohin këtë si të vetmen mundësi për të parandaluar fenomenin e krimit të organizuar shqiptar në Holandë.

Kjo masë është mbështetur nga Partia Socialiste, Partia për Liri dhe Partia Demokristiane.

Sipas deputetit Fritsma, problemet nisën kur u liberalizuan vizat. “Për këtë mund të prisje, kriminelët përfitojnë kur s’ka kontrolle.”

Edhe deputetja Van Toorenburg, anëtare e të njëjtës forcë politike të Ministrit Holandez për Drejtësi dhe Siguri Grapperhaus, kërkon rikthimin e vizave për Shqiptarët.

“Unë dua të di kë fusim në shtëpi, do të kem shumë shpejt një debat me ministrin.” 

Ndërkohë, edhe anëtari i Partisë Socialiste në Kuvendin e Holandës mbështet këtë masë “Duhet niset një procedurë emergjente për të rikthyer vizat”

Mbetet për t’u parë në seancën e radhës të planifikuar me tematikën “krimi organizuar shqiptar në Holandë”, nëse një shumicë e deputetëve do të mbështesin propozimin e 3 partive për të rikthyer vizat për Shqiptarët.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria




Të fundit

S’ka më sekrete/ Ja kur do të mbahet Festivali i 60-të i Këngës në RTSH

Edicioni i 60-të i Festivalit të Këngës në Radio Televizionin Shqiptar do të përfcillet LIVE për publikun shqiptar në mbrëmjet e 27,28 dhe 29...

Ekzekutimi i ish-deputetit, bashkëshortja nxjerr emrat dhe ndryshon dëshminë

Natalina Ujka, bashkëshortja e biznesmenit shkodran Pashko Ujka, ka treguar për grupin hetimor se personat me të cilët bashkëshorti i saj ka pasur konflikte...

Misteret e pazgjidhura të Luftës së Dytë Botërore

Ne të gjithë i duam misteret, dhe Lufta e Dytë Botërore siguroi shumë të tilla. Shkalla e madhe e luftimeve dhe e taktikave të tokës së djegur, solli...

Ish-banori i “Big Brother”: Donaldi nuk është fitues, mes çiftit s’ka dashuri

Ish-banori i “Big Brother”, Adi Pojana, teksa ishte i ftuar në studion e “Shqipëria Live”, ka komentuar lidhjen e shumëpërfolur mes Donaldit dhe Beatrix. Për...

“Shkelje financiare”, arrestohet presidenti i klubit italian

Presidenti i një prej klubeve të Serisë A është vënë në pranga, për shkelje financiare mes të cilave edhe deklarimin e falimentit të kompanive...