E shtunë, 31 Korrik, 2021
31.5 C
Tirana

19-vjeçarja ndërroi jetë pas lindjes, merret vendimi për mjekët në Gjirokastër

Nëntë muaj pas vdekjes së 19-vjeçares Klea Muxhaj, e cila ndërroi jetë gjatë lindjes së foshnjes, sot është dhënë vendimi për pezullimin nga detyra të dy mjekëve të maternitetit “Dhimitër Çuçi” në Gjirokastër.

Bëhet fjalë për dy mjekët Dashamir Demiri, obstetër gjinekolog dhe Kostandin Hido, mjek anestezist. Nga hetimet e kryera ka indicie se dy mjekët nuk e kanë kryer siç duhet protokollin e lindjes. Atyre iu është ndaluar edhe dalja jashtë vendit. Dy mjekët janë të dyshuar për kryerjen e veprës penale “Neglizhencë në trajtimin mjekësor”.

E reja nga fshati Zhulat, ndërroi jetë në maternitetin e Gjirokastrës në orën 03:00, dhe shkak mësohet se janë bërë komplikacionet e rënda, pasi ka kryer operacionin në sallën e lindjes.

19- vjeçarja ishte shtruar në Maternitetin e Gjirokastrës dhe mjekët obstetër nuk dhanë garanci për të lindur vetë, duke e futur në sallën e operacionit. Komplikimet serioze që shfaqi, ndikuan në humbjen e jetës.

Prindërit kanë bërë fajtorë mjekët, për humbjen e vajzës së tyre. Sipas tyre, shkak është bërë neglizhenca e mjekëve, të cilët e kanë futur dy herë në sallën e operimit.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

45 raste të reja në 24 orët e fundit, asnjë viktimë

Në përditësimin e radhës nga Ministria e Shëndetësisë, vihet re një rritje e rasteve të infektimeve në 24 orët e fundit. Fatmirësisht nuk ka...

Përjashtohen nga Olimpiada dy atletë që shkelën rregullat kundër COV*D-19

Dy xhudistë të Gjeorgjisë janë përjashtuar nga Lojërat Olimpike Tokio 2020, pasi kanë dalë për shëtitje jashtë Fshatit Olimpik, ka raportuar agjencia japoneze e...

Vrasja e kushëririt/Autori: Unë kam qëlluar, të lirohet nipi dhe vëllai

Në njoftimin zyrtar nga policia u tha se shtetasi Kastriot Hasalla u vetëdorëzua, për vrasjen e Romeo Hasalla, 30-vjeç, dy ditë më parë. Po...

“Vëllezërit rrahin drejtorin e Kadastrës”, Lame zbulon vendimin për pronat

Kreu i Kadastrës, Artan Lame, ka reaguar ndaj një lajmi ku thuhej se drejtori i Kadastrës së Elbasanit është dhunuar. Marrë shkas nga ky...