E hënë, 20 Shtator, 2021
28.5 C
Tirana

131 tërmete brenda 12 orëve në Turqi, s’ka qetësi edhe për Greqinë

Sikur të mos mjaftonin flakët e zjarrit që kanë përfshirë Greqinë e Turqinë, situata është agravuar edhe me tërmetet.

Qytetarët kanë qenë në panik pas një sërë lëkundjesh, duke rikthyer frikën e muajve të shkuar ku përjetuan një sërë goditjesh. Një “stuhi” tërmetesh ka goditur zonën e Datças.

Sipas mediave turke, janë regjistruar 131 tërmete, më i madhi me magnitudë 5.5 i shkallës rihter. Të gjithë këto lëkundje sizmike janë regjistruar në një hark kohor të 12 orëve.

Edhe në Greqi situata nuk është aspak e mirë, e ndërsa prej ditësh po luftojnë me temperaturat e larta dhe djegien e pyjeve e deri tek zonat e banuara. Pranë zonës së njohur si Peristeri, është shënuar një lëkundje me magnitudë 3.3 të shkallës Rihter.

Greqia për të tretën ditë me radhë po përballet me shuarjen e vatrave masive të zjarrit në thuajse gjysmën e territorit të saj. Mediat vendase bëjnë me dije se janë shkrumbuar mijëra hektarë tokë, shtëpi, makina. Deri më tani janë evakuuar qindra banorë dhe janë lënduar nga flakët 7 persona, mes tyre edhe një zjarrëfikës dhe një vullnetar.

Sa i takon kësaj situate, kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis është shprehur i shqetësuar se vendi po përballet me një krizë mjedisore për shkak të zjarreve. “Vendi po përballet me një krizë të paparë mjedisore”, ka thënë ndër të tjera ai.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Reciprociteti i targave/Kurti: S’ka për qëllim destabilizimin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka folur nga Kuvendi për reciprocitetin e vendosur për targat e automjeteve. Gjatë seancës së sotme parlamentare, Kurti theksoi...

Shërbimet sekrete zbulojnë planin/ Parandalohet ekzekutimi i Zoran Zaev

Shërbimet sekrete greke dhe qeveria parandaluan një atentat ndaj kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, disa muaj pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Prespës...

Në politikën gjermane nuk përfaqësohen sa duhet migrantët

"What's your Heimat?" - cili është atdheu juaj u pyet W. Michael Blumental, drejtori që themeloi Muzeun Hebre në Berlin në vitin 2014. Për...

Pse berishizmi, është enverizimi i ri shqiptar

Nga: Mero Baze Kjo që po i ndodh Partisë Demokratike, Partisë së Punës, ka filluar ti ndodh në vitin 1991. Kur ajo filloi të reformohej...

VIDEO/Drogë, armë e vjedhje energjie, momenti i arrestimit të volejbollistit

Një volejbollist ka rënë në prangat e policisë, pasi është kapur me armë zjarri, municion luftarak dhe kokainë. Volejbollisti 26-vjeçar i identifikuar si Eraldo...