E shtunë, 19 Shtator, 2020
31 C
Tirana

Zoran Zaev merr mandatin për formimin e qeverisë së re

Më të lexuarat

EMRI/ Arrestohet 34-vjeçari që ekzekutoi Emiljano Ramazanin dhe Regis Runajn

Një 34-vjeçar ka rënë sot në prangat e policisë, pasi akuzohet se është porositësi dhe ekzekutuesi i dy vrasjeve të ndodhura në muajin korrik...

Mikroçipe në vaksinat anti-Covid? Ja çfarë thotë miliarderi amerikan Bill Gejts

Ai ka investuar shuma të mëdha parash, në përpjekje për të gjetur një vaksinë kundër koronavirusit, por ai është gjithashtu një objektiv i preferuar...

Forcat ‘Shqiponja’, FNSH-ja dhe RENEA ‘blindojnë’ vendin, 9 persona në pranga

Policia e Shtetit ka përcjellë të dhënat lidhur me operacionet që ka zhvilluar në mbarë vendin, sa i takon goditjes së veprimtarisë kriminale. Raportohet...

Dy letra të rralla/ Publikohet për herë të parë letërkëmbimi mes kreut të sapozgjedhur të Regjencës Mehdi Frashëri dhe Myslim Pezës

Nga: Marenglen KASMI Sot mbushen 78 vjet nga mbajtja e Konferencës së Pezës më 16 shtator 1942. Konferenca u mbajt në katundin Pezë, sikurse mori...

Ekzekutimi i Bujar Çelës/ 50-vjeçari u qëllua me 21 plumba nga tre armë me silenciator

Dalin në dritë detaje të tjera lidhur me ekzekutimin e Bujar Çelës mëngjesin e sotëm në Elbasan. Burime për Abcnews.al bëjnë me dije se viktima...

Bilanci/ Regjistrohet numër i lartë viktimash gjatë 24 orëve të fundit

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 5 viktima nga koronavirusi në vend. Betejën me virusin e kanë...

Rama rikthen Bushatin, i propozon pozicionin e rëndësishëm

Rama ka propozuar që Komisioneri i Lirisë së Medias në OSBE, Harlem Desir, të largohet nga detyra dhe vendin e tij ta marrë Ditmir...

Pamjet drithëruese/ Vinçi gjigant rrëzohet papritur, brenda ndodhej edhe një punonjës

Pamje të frikshme janë regjistruar në Portin e Velencias në Spanjë, teksa një vinç 55 metra i lartë është rrëzuar, pasi u godit nga...

Arrestohet në Dubai bashkëshorti i Suada Sherifit, jeta e ish-Miss Shqipërisë pas mbylljes së qendrës estetike (FOTO)

Bashkëshorti i Suada Sherifit, Eldi Dizdari është vënë në pranga në Dubai. Arrestimi i tij është pjesë e një prej operacioneve ndërkombëtare më të...

Më e keqja s’ka kaluar ende. Dalin pamjet tronditëse të katastrofës në ishujt grekë (FOTO-VIDEO)

Sikundër ishte paralajmëruar edhe më herët, ishujt grekë janë prekur nga cikloni “Ianos”. Autoritetet greke njoftojnë se në 6-9 orët në vazhdim, do të...

Në Maqedoninë e Veriut, Presidenti Stevo Pendarovski i dorëzoi sot kryetarit të Lidhjes Social Demokrate, Zoran Zaev mandatin për formimin e qeverisë. Zoti Zaev ka njëzet ditë afat për formimin e kabinetit dhe për t’i paraqitur parlamentit programin e qeverisë së re.

Ndonëse socialdemokrati Zoran Zaev e kishte njoftuar të mërkuren presidentin Pendarovski për sigurimin e shumicës parlamentare, megjithatë partitë shqiptare me të cilat Zaev po zhvillon bisedime, nuk kanë pohuar të kenë përafruar qëndrimet rreth një koalicioni të përbashkët qeverisës.

Kjo është hera e dytë që zoti Zaev merr mandatin për formimin e qeverisë në karrierën e tij. Herën e parë para pothuaj katër vjetësh ai arriti ta formonte kabinetin në rrethana mjaft delikate që kishin pasuar sulmet e organizuara në parlament.

Nga ana tjetër, ekzistojnë dilema tek një pjesë e ekspertëve ligjorë nëse presidenti u nxitua me dhënien e mandatit zotit Zaev pa u siguruar shumica parlamentare prej 61 votash në parlamentin prej 120 vendesh.

Mandatari i ri dhe ish-kryeministër, Zoran Zaev tha se do të propozojë personalitete cilësore për në kabinetin qeveritar dhe një program cilësor që do të sillte një jetë më të mirë për të gjithë qytetarët si dhe fillimin e bisedimeve me Bashkimin Evropian.

Partia e tij, Lidhja e Social Demokrate po zhvillon bisedime intensive me Bashkimin Demokratik për Integrim, por asnjëra prej partive nuk kanë dhënë hollësi mbi rrjedhën e tyre. Ndërkohë, kanë dalë zëra se partia shqiptare po kërkon që posti i kryeministrit t’i takojë asaj në vtin e parë dhe partisë maqedonase në tre vitet e mbetura. Njoftohet se është kërkuar që posti i kryetarit të parlamentit t’i takojë partisë e cila nuk do ta ketë kryeministrin.

Lexo edhe :   Cakaj takon homologun maqedonas: Me rëndësi zhvillimi i mbledhjes ndërqeveritare
Lexo edhe :   'Kryeministër pas 25 prillit?', Meta shuan heshtjen

Ndërkohë, përpjekjet e kryetarit të Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti për të mbledhur po të enjten krerët e partive të tjera shqiptare në këtë ditë simbolike të 19 vjetorit të Marrëveshjes së Ohrit, dështuan. Ziadin Sela, Afrim Gashi, Bilall Kasami dhe Menduh Thaçi nuk shkuan në takimin e thirrur nga zoti Ahmeti për të biseduar mbi zhvillimet rreth qeverisë së re.

BDI-ja ka 15 ligjvënës, të mjaftueshëm për koalicionin eventual LSDM-BDI, por një koalicion me 61 deputetë nuk konsiderohet i qëndrueshëm. Aleanca-Alternativa së bashku kanë 12 deputetë, Lëvizja Besa 4, në kuadër të koalicionit me LSDM-në dhe PDSH 1 deputet./VOA

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Fatkeqësisht në Shqipëri ka luftë veç mes së Majtës, e Djathta vegjeton

Nga Ben Andoni Po të ndjekësh ligjërimin e përditshëm dhe sidomos atë që po ndodh në ditët e fundit kupton qartë se debati më i...

Itali/ Rritet ndjeshëm numri i viktimave nga pandemia

Numri i viktimave nga koronavirusi në Itali po pëson një rritje nga dita në ditë. Gjatë 24 orëve të fundit, vendi fqinj ka regjistruar 24...

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

“Schumacher është në gjendje vegjetative”, neurokirurgu flet për gjendjen e yllit të ‘Formula 1’

Neurokirurgu Erich Riederer është shprehur së fundmi se legjenda e “Formula 1”, Michael Schumacher ka kaluar në gjendje “vegjetative”. Mjeku tha për një televizion francez...

Formula për listat/ Rama: Mund ta diskutojmë, opozita ta harrojë se mund ta pengojë

Kryeministri Edi Rama i është përgjigjur akuzave të opozitës, mbi formulën që paraqiti shumica socialiste për hapjen 100% të listave. “Propozimi i referohet një modeli...