E martë, 20 Tetor, 2020
9 C
Tirana

Zgjedhjet presidenciale në SHBA, rrezikohen të manipulohen sërish nga rusët

Më të lexuarat

Italia e gjunjëzuar nga koronavirusi, regjistron shifra alarmante. Masat e reja

Italia është e gjunjëzuar nga koronavirusi. Pas rritjes së numrit të rasteve të reja, Italia do t’i ashpërsojë masat kundër covid-19. Të dielën mbrëma,...

A do të ketë një mbyllje të dytë? ISHP në prag të masave të forta shtrënguese

Autoritetet në Shqipëri kanë përsëritur gjatë ditëve të fundit se gjithmonë po tentohet që Shqipëria të mos izolohet, ndërsa pasojat do të ishin fatale....

Makina e gazetarit shqiptar bëhet shoshë nga plumbat, dalin pamjet e rënda

Gazetari i portalit “Reporteri” në Kosovë, Shkumbin Kajtazi, gjatë mesnatës është përballur me një sulm të rrezikshëm. Ndaj mjetit të tij është qëlluar me rreth...

“Shqipëria do të izolohet më 23 tetor”, Alfred Cako bën parashikimin e frikshëm

Konspiracionisti Alfred Cako ka bërë një parashikim të frikshëm, ku sipas tij, vendi ynë do të përjetojë një karantinë të dytë. Ndonëse ende nuk...

Naftëtarët refuzojnë Ramën: Nuk dalim nga greva pa ardhur këtu e pa marrë pagat

Grevistet naftëtarë nuk kanë vonuar përgjigjen për kryeministrin Edi Rama, pas ftesës së këtij të fundit për bisedime. Ata nuk e pranuan thirrjen e tij,...

Bum infektimesh në Shqipëri, 3 të vdekur nga koronavirusi në 24 orët e fundit

Situata me pandeminë në Shqipëri nuk po njeh shenja përmirësimi. Edhe ditën e sotme ka patur një bum të infektuarish. Tre persona kanë humbur jetën...

Shtëpi 500 mijë euro në Palasë? Basha i përgjigjet Braçes

Kreu i PD-së Lulzim Basha ka reaguar pas akuzave të zv.kryeministrit Braçe se ai ka blerë shtëpi në Palasë në vlerën e 500,000 eurove. Basha...

Meta me tone të ashpra ndaj Bashës: Thuaji popullit tënd që je peng dhe vazhdo

Deklarata e kreut të PD, Lulzim Basha se Meta për opozitarin, aq sa unë bëj presidentin, ka sjellë reagimin e ashpër të kreut të...

Specialisti shqiptar thotë se virusi do zhduket, nëse mbajmë maska për 6 javë

Çdo ditë e më shumë mjekët kërkojnë nga ana e qytetarëve disiplinim dhe mbajtjen e maskave, si një mënyrë për të penguar transmetueshmërinë e...

‘Gjobat për maskat të paligjshme’, /Meta-Ramës: Reflekto, po tremb qytetarët

Presidenti i Republikës, Ilri Meta i bën thirrje qeverisë, që të reflektojë për aktin normativ, që gjobit qytetarët të cilët nuk e mbajnë maskën...

Nga Anthony Ferrante “The Hill”

Historia e zgjedhjeve në Shtetet e Bashkuara, është sinonim i luftës, i njerëzve që luftojnë për të drejtën e tyre të merituar për të votuar. Revolucioni Amerikan, bëri që në vend të sundimit nga një fuqi e huaj, pronarët e bardhë të tokave në SHBA të ishin në gjendje të zgjidhnin vetë udhëheqësit e tyre, dhe kjo pas një lufte të mirëfilltë.

Vetëm pas një lufte tjetër, Luftës Civile Amerikane, e drejta e votës iu dha edhe afro-amerikanëve. Ndërkohë u deshën gati 80 vjet të tjera përpjekje,. që edhe gratë të kishin të drejtën e e votës ashtu si burrat. Sot kjo luftë shekullore për të drejtën e votës po sfidohet.

Një raport dypartiak i hartuar nga Komiteti i Inteligjencës në Senat pas zgjedhjeve presidenciale të vitit 2016, përcaktoi se “qeveria ruse drejtoi një veprimtari të gjerë… kundër infrastrukturës zgjedhore të SHBA-së, si në nivelin shtetëror ashtu edhe atë lokal’.

Kjo ndërhyrje, e cila vazhdon ende sot, e kërcënon shumë të drejtën për të cilën kanë luftuar kaq shumë grupime shoqërore. Gjithsesi, pak është bërë për të parandaluar një sulm të përsëritur – ose më keq se kaq – në zgjedhjet e këtij viti.

Ndërsa zgjedhjet presidenciale janë në prag, suksesi i një shteti-komb në ndikimin mbi zgjedhjet e mëparshme, sugjeron se rusët ka të ngjarë të përsërisin përpjekjet e tyre, si dhe të inkurajojnë disa shtete të tjera në armiqësi më SHBA-në që të kopjojnë agjendën e Moskës.

Nën sulm është vetë themeli i demokracisë sonë. Dhe ç’është më e keqja, ata që janë përgjegjës për të luftuar këto kërcënime, po zgjedhin të qëndrojnë të papunë.

Gjatë presidencialeve të 2016-ës, unë isha Drejtor për Reagimin ndaj Incidenteve Kibernetike në Këshillin e Sigurisë Kombëtare të SHBA-së në Shtëpinë e Bardhë. Një pjesë e rolit që kisha, përfshinte monitorimin e ndërhyrjeve të huaja në hapësirën kibernetike.

Si rezultat i rritjes së aktivitetit të huaj që pamë rreth zgjedhjeve tona, ne ndërtuam tre shtylla për sigurinë e zgjedhjeve. Këto shtylla mbeten me vlerë edhe sot, dhe duhet të jenë baza se si të mbrohen zgjedhjet e 3 Nëntorit.

Shtylla e parë është aksesueshmëria. Shumë kohë para këtyre zgjedhjeve, ekzistonte një kërcënim serioz ndaj qasjes së amerikanëve për të votuar. Pra, aftësisë së tyre për të dhënë hedhur votën e tyre, dhe që ajo në fund të numërohet.

Shtylla e dytë është integriteti. Qytetarët duhet të votojnë me sigurinë që vota e tyre do të pranohet dhe vlerësohet me saktësi, pavarësisht nëse ata votojnë në një qendër votimi apo me postë. Kjo ishte një konsideratë 4 vjet më parë, përpara pandemisë së Covid-19, por është veçanërisht e rëndësishme sot, me një rritje të pritshme të fletëvotimeve me postë.

Shtylla e fundit është raportueshmëria. Ky aspekt i procesit zgjedhor është jetik, për një rezultat të sigurt dhe të besueshëm. Siç e kemi parë në zgjedhjet e shkuara, rezultatet e votimit në Bregun Lindor, ndikojnë në pjesëmarrjen e votuesve në Bregun Perëndimor – ndikimi i raportueshmërisë është i menjëhershëm – dhe larmia e metodave të përdorura për të regjistruar votat, krijon mundësi për probleme në proces.

Lexo edhe :   Presidencialet amerikane/“Shtetet e lëkundura” që do diktojnë fituesin
Lexo edhe :   Presidencialet amerikane/“Shtetet e lëkundura” që do diktojnë fituesin

Ngjashëm me kërcënimet e përmendura në raportin e senatit, fushatat gjithnjë e më të përhapura të dezinformimit, janë krijuar për të krijuar panik dhe përçarje. Në prill të këtij viti, ne pamë aktorë kibernetikë të shpërndanin dezinformacione dhe ta shfrytëzonin pandeminë e Covid-19.

Dhe tani po shohim të njëjtën gjë me zgjedhjet e 3 Nëntorit. Konfuzioni është mbase problemi kryesor në këto zgjedhje. Shtetet e ndryshme, partitë politike dhe faqet e rrjeteve sociale janë të përfshira në përhapjen e informacioneve të rrem, dhe rezultati është se askush nuk di se çfarë të besojë – çfarë është reale apo jo – dhe çfarë mund të bëhet për të gjetur faktet.

Niveli i pashembullt i informacionit të njëanshëm, për të çuar përpara një narrativë specifike, dhe jo gjithmonë të saktë, është duke e tronditur në themel demokracinë amerikane. Por këto kërcënime mund të luftohen me sukses, përmes një përgjigje kolektive që përfshin pasjen e kujdesit të duhur para se të konsumohet apo ndahet çdo lloj informacioni.

Gjendja aktuale e qeverisë amerikane, ka potencialin të bëhet një problematikë më e madhe se sa ajo që mund të ndodhë ditën e zgjedhjeve. Pavarësisht nga një raport dypartiak që tregon ndërhyrjen e suksesshme të zgjedhjeve nga një vend i huaj në 2016, dhe fakti që këto sulme vazhdojnë akoma sot, zyrtarët e zgjedhur në Kongres dhe degën ekzekutive po zgjedhin të shohin një rrugë tjetër për të mbrojtur pozicionin e tyre personal, dhe mundësinë e rizgjedhjes në detyrë.

Ky mosveprim e vë në rrezik bazën e demokracisë amerikane. Siguria zgjedhore është politizuar. Por ajo nuk është një çështje politike, por një çështje e sigurisë kombëtare. Ne po përballemi me një kërcënim të njohur, që është më i madh gjatë këtyre zgjedhjeve, sepse agresore nuk është vetëm Rusia.

E megjithatë nuk po përdoren burimet e duhura për ta mbrojtur demokracinë tonë. Politizimi parandalon veprimet që nevojiten për të siguruar një palë zgjedhje të ndershme. Që nga viti 2016, janë bërë shumë përmirësime në lidhje me sigurinë e zgjedhjeve. Dhe ne jemi në një gjendje dukshëm më të mirë sot, sesa para 4 vitesh.

Por nëse t’i mbrohesh vetëm nga ajo që ka ndodhur tashmë, atëherë do të jesh gjithnjë i papërgatitur, gjë që është veçanërisht e vërtetë kur bëhet fjalë për sigurinë kibernetike. Aktorët dashakeqë, po gjejnë vazhdimisht dobësi të reja dhe të çarat që shfrytëzohen, duke u dhënë atyre një përparësi që është në dukje e përhershme.

Sigurimi i zgjedhjeve presidenciale të këtij 2020 – dhe i demokracisë sonë – kërkon një mendim pro-aktiv dhe inovativ, që e lë politikën jashtë këtij ekuacioni, dhe që fokusohet më tepër tek 3 shtyllat e ndërtuara në vitin 2016. Përndryshe, rrezikojnë t’u japim fuqi forcave të jashtme, në vend se të mbështesim njerëzit që luftuan pa u lodhur kundër ndërhyrjes në zgjedhjet tonas.

Shënim: Anthony J.Ferrante, është kreu i sigurisë kibernetike në “FTI Consulting”. Më herët ka shërbyer si Drejtor për Reagimin ndaj Incidenteve Kibernetike në Këshillin e Sigurisë Kombëtare të SHBA-së në Shtëpinë e Bardhë.

Burimi i lajmit: https://thehill.com/opinion/cybersecurity/520507-the-us-presidential-election-is-under-attack

Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Më qëlluan me pistoletë”, zbardhet telefonata që alarmoi Policinë e Vlorës

Një 27-vjeçar ka denoncuar në Komisariatin e Policisë së Vlorës, së një person ka dashur ta vrasë. Shënjestra ka qënë shtetasi me inicialet M.F....

Nga nesër kufizohet hyrja në Tiranë nga Dogana, ja rrugët alternative 

Drejtori i Policisë së Tiranës, Rebani Jaupaj, njoftoi se nga nesër do të kufizohet trafiku në zonën e Unazës së Madhe tek ish sheshi...

Ish-drejtoresha e Tatimeve tregon kujt i përket rafineria e Ballshit

Ish-drejtoresha e Tatimeve, Briseida Shehaj, ka lëshuar një deklaratë të fortë në lidhje me çështjen e rafinerisë së Ballshit. E ftuar në Syri.net, Shehaj...

Sërish izolim?/ Rreth 19 mijë mësues janë trajnuar për mësimin online

Për ti paraprirë çdo situate lidhur me pandeminë, janë marrë masat edhe për trajnimin e mësueve për mësimin online. Shumë mësues kanë rezultuar të...

Familja i jep fund kërkimit për biznesmenin Remzi Hoxha

Familja e Remzi Hoxhës ka bërë të ditur se do t’i jap fund kërkimit të eshtrave të tij. Me rastin e 25-vjetorit të rrëmbimit...