E martë, 21 Shtator, 2021
17.5 C
Tirana

Zgjedhjet e 13 tetorit/ Aleatët e PD letër KQZ-së, zbardhet mesazhi i Bashës

Aleatët e Partisë Demokratike kanë shprehur vullnetin e tyre për të marrë pjesë në zgjedhjet e 13 tetorit, datë kjo e caktuar nga presidenti Meta. Ata i kanë dërguar ditën e sotme një letër KQZ-së, ku i kërkojnë që të nisin proceduarat për zhvillimin e këtyre zgjedhjeve.

Bëhet fjalë për, kreun e PAA Agron Duka, Fatmir Mediu i Partisë Republikane dhe Monika Kryemadhi e LSI, të cilët kërkojnë anulimin e 30 qershorit dhe zbatimin e dekretit të presidentit.

Nga ana tjetër, kreu demokrat, Lulzim Basha në takimin e mbajtur me aleatët ka deklaruar se KQZ e ka detyrim të pashmangshëm të përgatisë zgjedhjet e 13 Tetorit.

“Shteti dhe partia janë dy gjëra të ndryshme. Ka një ndryshim rrënjësor midis të drejtës kushtetuese dhe të drejtës partiake. I vetmi akt me fuqi kushtetuese në lidhje me zgjedhjet është dekreti i Presidentit për zhvillimin e zgjedhjeve më 13 tetor. Është detyrim i pashmagshëm dhe i padiskutueshëm i KQZ-së dhe institucioneve të tjera shtetërore të përgatisin infrastrukturën për këto zgjedhje. Partitë politike, pastaj, kanë të drejtën e tyre të marrin apo jo pjesë në këto zgjedhje”, tha Basha.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Për një parlamentarizëm antimafie, antikorrupsion

Nga: Pëllumb Nako Parlamenti filloi punimet nën një normalitet absolut. Sigurisht, u krijuan edhe komisionet përkatëse, të njëjtë si të viteve e dekadave më parë....

Alternime kthjellimesh dhe vranësira. Nesër priten teshje shiu të izoluara

Ditën e merkurë, vendi ynë pritet të jetë nën ndikimin e masave ajrore relativisht të paqëndrueshme. Moti parashikohet me alternime kthjellimesh dhe vranësira. Reshje shiu...

Artan Hoxha: Mund të arrestohen ish-kryeministra e ish-presidentë

Ambasadorja e SHBA-së në Tiranë Yuri Kim ka zhvilluar së fundmi një takim me 15 prokurorët e SPAK, ku ka përçuar mesazhe të rëndësishme....

Lajçak i shqetësuar për situatën në veri të Kosovës

Përfaqësuesi i BE për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka thënë se ka njoftuar vendet e BE-së për situatën në veri të Kosovës. Me anë...

Kurti takim me ambasadorët e QUINT-it, zbulon vendimin e fundit

Kryeministri Albin Kurti ka pritur sot në takim ambasadorët e vendeve të QUINT-it, ku është diskutuar lidhur me reciprocitetin e targave me Serbinë. Kurti...