E diel, 17 Tetor, 2021
12.5 C
Tirana

“Zero tolerancë”, FIFA reagon për incidentet Shqipëri-Poloni

Për shkak të incidenteve të ndeshjes së djeshme Shqipëri-Poloni, ka ardhur edhe një reagim nga FIFA. Kombëtarja shqiptare do dënohet, për sjelljen e gabuar të tifozëve.

Në minutën e 79’, ndeshja u ndërpre për pak minuta, për shkak të hedhjes se disa shisheve nga ana e tifozëve të kombëtares, pas golit të shënuar nga lojtari polak Swiderski. Përpos Shqipërisë, incidente janë shënuar edhe në ndeshje të tjera të luajtuara në kuadër të “Katar 2022”, Angli-Hungari, për shkak se tifozët hungarez janë përleshur masivisht me policinë duke shkaktuar trazira në stadium.

“FIFA aktualisht po analizon raportet e dërguara mbrëmjen e djeshme, mbi sfidat eliminatore të Botërorit, në mënyrë që të marrë vendimet më të përshtatshme. FIFA dënon me forcë incidentet në sfidat Angli-Hungari dhe Shqipëri-Poloni, dhe do të donte të deklaronte se ky qëndrim është i vendosur në refuzimin e çdo forme të dhunës, si dhe çdo lloj diskriminimi ose abuzimi. FIFA ka një qëndrim shumë të qartë, zero tolerancë ndaj sjelljeve të tilla të neveritshme në futboll”, thuhet në njoftimin e FIFA-s.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mbështetësve të Lulzim Bashës tani po u del “droga”

Nga: Alfred Peza Lehtësia e papërballueshme me të cilën Lulzim Basha u artikuloi vendimin për largimin e Sali Berishës nga Grupi Parlamentar i PD, pas...

Itali/Vodhi brioshët, të nesërmen i paguan. Pronari i lokalit i ofron një punë

Ai vjedh brioshët në lokal, pastaj të nesërmen kërkon falje dhe paguan. Një histori dëshpërimi, por edhe mbi të gjitha dinjiteti dhe solidariteti që...

Kolumbia sterilizon hipopotamët e “Mbretit të kokainës”

Një grup hipopotamësh - një trashëgimi e padëshiruar pas vdekjes së mbretit famëkeq të drogës kolumbiane Pablo Escobar - po sterilizohen. Escobar, i cili u...

Rusia në gjendje emergjence nga infektimet, një mijë të vdekur në një ditë

Rusia të shtunën regjistroi 1.000 vdekje në një ditë të vetme për herë të parë, që kur filloi pandemia. 222.000 vdekjeve nga Covid është...

Misioni Lucy i NASA-s do të kërkojë ‘fosilet’ e Sistemit Diellor

Një anije kozmike është nisur nga Kepi Canaveral me një mision për të zbuluar "fosilet" e Sistemit Diellor. Sonda Lucy do të shkojë në...