Kosova

Zarfet me vota nga Serbia, dalin nga spitali 12 personat ‘e helmuar’


               Publikuar në : 14:47 - 21/10/19 Enno

Dalin nga spitali 12 zyrtarët të cilët u ankuan për reaksione alergjike, teksa po verifikonin zarfet me vota të ardhura nga Serbia.

Lajmin e kanë bërë të ditur zyrtarë të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, të cilët u shprehën për Radio Evropa e Lirë se pacientët janë liruar nga spitali në gjendje të mirë shëndetësore.

“Gjendja shëndetësore, në momentin kur i kemi liruar pacientët, ka qenë e mirë. Ne i kemi përjashtuar sëmundjet apo shkaktarët infektivë. Me të tjerat mbetet të merren organet tjera të hetuesisë që kanë filluar me procedura”, tha drejtoresha e Klinikës Infektive, Linda Ajazaj-Berisha.

Fillimisht kanë qenë 20 zyrtarë, të cilët u ankuan për gjendjen e tyre shëndetësore, pas hapjes dhe verifikimit të votave të ardhura nga Serbia.

Prokuroria e Kosovës po i vazhdon hetimet pas raportimeve se te këta persona janë shfaqur reaksione alergjike pas hapjes së këtyre zarfeve.

Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT