E mërkurë, 28 Korrik, 2021
22.5 C
Tirana

Vrasësi më i rrezikshëm në Britani, mbyllet i vetëm në një kuti prej xhami

I burgosur që nga viti 1974, Robert Maudsley ka qenë në izolim të plotë për gati 40 vjet. I burgosuri më i rrezikshëm i Britanisë së Madhe, njohet me nofkën ‘The Cannibal’. Ai ka kaluar dy të tretat e jetës së tij në izolim total, dhe po vuan dënimin me brugim të përjetshëm. Që nga viti 1983, Maudsley është mbyllur i vetëm në një kuti prej xhami në burgun Wakefield, shkruan Closer Mag.

Maudsley ishte vetëm 21 vjeç kur kreu vrasjen e tij të parë në 1974, ku  theri një nga klientët e tij, John Farrell. Vrasja ishte aq e dhunshme dhe policët e quajtën “blu” për shkak të ngjyrës së fytyrës së tij.

Maudsley u arrestua dhe përfundimisht u dënua për vrasje. Ai u burgos me vendimin që kurrë të mos lihej i lirë. Tre vitet e tij të para pas hekurave ishin relativisht të qeta deri në vitin 1977, kur ai dhe shoku i tij i burgosur David Cheeseman dolën në një qeli me keqtrajtuesin e fëmijëve David Francis.

Robert Maudsley
Robert Maudsley

Për nëntë orët e ardhshme çifti torturoi brutalisht Francis duke i futur një lugë në veshin e tij, ku i shkoi deri në tru. Kur rojet thyen derën, Françesku kishte vdekur.

Vitin pasues, Maudsley monstruoz mbyti dhe goditi me thikë gruan-vrasëse Salney Darëood në qeli, para se të fshihte trupin nën shtratin e tij. Më pas, ai zbuloi viktimën e tij të radhës Bill Roberts, i cili ishte burgosur për abuzim seksual të një vajze shtatë vjeçare.

Ai e theri me thikë Roberts, i futi një kamë të improvizuar në kafkë.   Pas gjakderdhjes, Maudsley me qetësi u ngjit tek një roje burgu dhe me trishtim tha se do të kishte dy më pak njerëz në darkë atë natë. Për shkak të rrezikshmërisë, ai nuk duhej të përzihej më me njerëzit e tjerë të burgosur dhe u ndërtua një qeli speciale për ta mbajtur atë brenda.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si mund të shmangen epidemitë

Numri i vdekjeve të raportuara nga COVID-19 ka kaluar 4 milionë, sipas Universitetit Johns Hopkins që regjistron infektimet dhe vdekjet. Në 100 vitet e...

Politikani lituanez dënohet me burg për spiunim për Rusinë

Një gjykatë në Lituani dënoi politikanin Algirdas Paleckis me gjashtë vjet burgim, pasi e shpalli fajtor për spiunim për Rusinë. Gjykata e rrethit Siauliai vendosi...

Lëkundje sizmike me magnitudë 4.1 në Shqipëri

Lëkundje sizmike janë regjistruar mbrëmjen e sotme në vendin tonë. Sipas statistikave të publikuara nga Instituti i Gjeoshkencave, Energjise, Ujit dhe Mjedisit, tërmeti me...

Zgjedhje të parakohshme? Haradinaj: Qeveria Kurti nuk do të zgjasë shumë

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj deklaroi se qeveria e Albin Kurtit nuk do të zgjasë shumë, duke paralajmëruar se në...

I pandehur me ish-ministrin Tahiri/ Rrëzohet kërkesa e Jaeld Çelës për liri

Gjykata e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (GJKKO), ka rrëzuar  kërkesën e ish-drejtorit të Policisë së Vlorës Jaeld Çela, për lirimin nga...