E enjte, 19 Maj, 2022
24.5 C
Tirana

Kundër banditëve buzë detit

Nga Enver Robelli

Katër të vrarë në Velipojë për shkak të një konflikti idiotik mes dy pronarëve të hoteleve për shfrytëzimin e hapësirave publike pranë detit

Mbi 20 plumba të shkrehur në një lokal në Sarandë

60 shtretër plazhi të djegur në Dhërmi pas një konflikti për shfrytëzimin e vijës bregdetare

Një bandit i njohur me nofkën “Ujku” arrestohet në Sarandë pasi tentoi ta djeg me benzinë lokalin e një biznesmeni. Bëhet fjalë për lokalin e njëjtë ku u hap zjarr në fundjavë

Ngjarja e tmerrshme e Velipojës u bë lajm edhe në mediat gjermane. Krime të tilla janë helm kundër turizmit në Shqipëri.

Qeveria shqiptare duhet të reagojë me vendosmëri për të parandaluar këso krimesh. Duhet të shtohet prania e policisë në vijën bregdetare.

Patrullimet duhet të jenë të rregullta. Çdo konflikt duhet të merret seriozisht nga autoritetet, të cilat duhet të ndërhyjnë menjëherë.

Sepse çdo krimi i paraprinë fjalosja, kërcënimet etj. Turizmi është një degë e rëndësishme e ekonomisë shqiptare.

Nuk duhet lejuar që këtë degë ta dëmtojnë banditët që duke shfrytëzuar kaosin me prona në Shqipëri e marrin ligjin në dorë.

Imazhi i një vendi nuk përmirësohet lehtë. Dhe imazhi i një vendi dëmtohet rëndë nëse shpeshtohen këso ngjarjesh si në ditët e fundit në Shqipëri.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Presidenti/Alibeaj: Do konsultohemi me aleatët, një tjetër mbledhje nesër

Pak çaste më parë ka përfunduar mbledhja e grupit parlamentar të PD, thirrur nga Enkelejd Alibeaj. Në një prononcim për mediat, Alibeaj tha se...

SPAK i jep goditjen e fortë krimit/Rama: Mbështetje deri në fund

Kryeministri Edi Rama ka reaguar sa i takon operacionit të SPAK. Me anë të një postimi në Twitter, kreu i qeverisë thekson se ky...

Erdogan i prerë: S’do pranojmë hyrjen e Suedisë dhe Finlandës në NATO

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, tha të enjten se vendi i tij "do t'i thotë jo hyrjes së Suedisë dhe Finlandës në NATO", duke përsëritur...

Si po ndikon l*fta në furnizimet globale të ushqimit

OKB-ja tani po e quan atë një luftë tjetër brenda luftës së Rusisë në Ukrainë. Në vendin e përshkruar dikur si shporta ushqimore e...

Shkollat e universitetet pushim në 25 Maj, Tirana në “shtetrrethim”

Ministrja e Arsimit, Evis Kushi, ka njoftuar se 25 Maji do të jetë pushim për të gjitha institucionet arsimore në vend. “Referuar vendimit të qeverisë...