E mërkurë, 28 Korrik, 2021
22.5 C
Tirana

Studimi: Doza e tretë e AstraZeneca-s, rrit imunitetin ndaj koronavirusit

Një dozë e tretë e vaksinës AstraZeneca kundër koronavirusit ofron një reagim të fortë imuniteti. Një studim i Universitetit të Oksfordit, zbuloi se dhënia e një dozë e tretë më shumë se gjashtë muaj pas dozës së dytë, rezultoi në një rritje të konsiderueshme të antitrupave dhe rrit aftësinë e qelizave T të trupit për të luftuar koronavirusin, duke përfshirë variantet e tij, shkruan The Guardian.

Teresa Lambe, profesoreshë e imunologjisë dhe vaksinave në Universitetin e Oksfordit, tha se ende nuk dihej nëse njerëzit do të kishin nevojë për një fushatë përforcuese vaksinimi në vjeshtë, por të dhënat e reja treguan se vaksina ekzistuese mund të ishte efektive.

Të dhënat kanë treguar se dy dozat ofrojnë mbrojtje të mirë kundër sëmundjeve të rënda të shkaktuara nga varianti Alfa i virusit i cili nxiti një valë të dytë infektimesh në Britani dhe variantit Delta i cili dominon aktualisht.

Gjatë fundjavës, Universiteti i Oxfordit nisi një provë të një varianti të vaksinës që ka prodhuar vetë kundër koronavirusit e cila është modifikuar për të vepruar më mirë ndaj variantin Beta, i identifikuar së pari në Afrikën e Jugut. Ky variant është më shqetësuesi për prodhuesit e vaskinës si rezultat i mundësisë për t’iu shmangur sistemit imunitar.

Hulumtimi i bërë publik të hënën, u bazua në prova me 30 pjesëmarrës të cilët morën një dozë të dytë të vonuar dhe 90 të tjerë, që morën një dozë të tretë të vaksinës.

Lexo edhe :   Fauci: doza e tretë e vaksinës e nevojshme për një kategori të caktuar
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si mund të shmangen epidemitë

Numri i vdekjeve të raportuara nga COVID-19 ka kaluar 4 milionë, sipas Universitetit Johns Hopkins që regjistron infektimet dhe vdekjet. Në 100 vitet e...

Politikani lituanez dënohet me burg për spiunim për Rusinë

Një gjykatë në Lituani dënoi politikanin Algirdas Paleckis me gjashtë vjet burgim, pasi e shpalli fajtor për spiunim për Rusinë. Gjykata e rrethit Siauliai vendosi...

Lëkundje sizmike me magnitudë 4.1 në Shqipëri

Lëkundje sizmike janë regjistruar mbrëmjen e sotme në vendin tonë. Sipas statistikave të publikuara nga Instituti i Gjeoshkencave, Energjise, Ujit dhe Mjedisit, tërmeti me...

Zgjedhje të parakohshme? Haradinaj: Qeveria Kurti nuk do të zgjasë shumë

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj deklaroi se qeveria e Albin Kurtit nuk do të zgjasë shumë, duke paralajmëruar se në...

I pandehur me ish-ministrin Tahiri/ Rrëzohet kërkesa e Jaeld Çelës për liri

Gjykata e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (GJKKO), ka rrëzuar  kërkesën e ish-drejtorit të Policisë së Vlorës Jaeld Çela, për lirimin nga...