E enjte, 4 Qershor, 2020
13 C
Tirana

Votim me maska në Maqedoninë e Veriut

Më të lexuarat

“Do të takohemi sërish nesër”, Yuri Kim flet pas konsultimeve me Këshillin Politik

Ambasadorja e SHBA-ve, Yuri Kim ka reaguar për mediat në lidhje me konsultimet e kryera me anëtarët e Këshillit Politik për Reformën Zgjedhore. Ambasadorja tha...

Pagat e Luftës, Rama: Një lajm i mirë

Kryeministri Edi Rama sapo ka ndarë një mesazh me qytetarët lidhur me Pagat e Luftës. Kreu i Qeverisë njofton se ka kaluar 30 mijëshin numri...

“Hajn!” Incident gjatë fjalimit të Thaçit, arrestohet një qytetar

Pak më herët, gjatë fjalimit të Presidentit të Kosovës Hashim Thaçi në oborrin e Kuvendit, ndodhi një incident. Një qytetar filloi të ulëriste kundrejt Presidentit...

Bylykbashi dhe Vasili bëjnë lëvizjen e radhës

Përfaqësuesit e opozitës, u janë drejtuar selisë blu pak çaste më parë. Oerd Bylykbashi dhe Petrit Vasili do të mbajnë një takim me kryedemokratin...

VIDEO/ Pyetja e gazetarit lë pa fjalë për 20 sekonda kryeministrin kanadez

Së fundmi është bërë virale një video, ku shfaqet kryeministri i Kanadasë Justin Trudeau, i cili qëndron më shumë se 20 sekonda pa iu...

Roja 65-vjeçar abuzoi me të miturën, shkarkohet drejtori i shkollës

Ngjarja e rëndë që ndodhi në Babrru të Kamzës, ku 65-vjeçari Abaz Doku abuzoi seksualisht me një të mitur (15 vjeç), ka tronditur mbarë...

“Do t’i dalim zot këtij vendi”, Hoti flet për herë të parë si kryeministër

Pas seancës së jashtëzakonshme, kryeministri i ri, Avdullah Hoti, ka thënë se në Kuvend e presin nisma të reja ligjore dhe plot punë. Prioritet...

Shembja e TK/ Rama: Pseudoteatri ishte shpikje e fantazisë politike

Kryeministri Edi Rama përmes një postimi në rrjetin social Facebook shprehet se Teatri Kombëtar ishte shpikje e fantazisë politike. Gjithashtu, Kreu i Qeverisë e cilësoi...

EMRI/ Hapi zjarr ndaj policisë, efektivët me snajpera rrethojnë banesën në Kamëz

Një person është vetëdorëzuar në polici, pasi hapi zjarr ndaj uniformave blu. Shërbimet e Komisariatit të Policisë Nr. 5., i ishin drejtuar banesës së...

35 fotot që tregojnë anën tjetër të protestës për George Floyd

Prej 8 ditësh tashmë, protesta të shumta kanë shpërthyer në të gjithë SHBA për vdekjen e George Floyd. Qytetet po imponojnë shtetrrethime dhe shtetet...

Zgjedhjet parlamentare në Maqedoninë e Veriut, për të cilat ende nuk është caktuar data, do të mbahen në bazë të një protokolli të hartuar nga Komisioni i Sëmundjeve Infektive, që parasheh kritere të rrepta, si për fushatën zgjedhore, ashtu edhe për ditën e zgjedhjeve.

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe tha se qytetarët të drejtën e votës do ta realizojnë me maska mbrojtëse, dezinfektim të duarve dhe mbajtje të distancës prej dy metrave.

“Në ditën e zgjedhjeve, anëtarët e këshillave votues, vëzhguesit e partive politike dhe të organizatave joqeveritare duhet të mbajnë maska, të përdorin mjete dezinfektuese si dhe të ajrosin hapësirat ku zhvillohen votimet… këto masa merren për faktin se në këto ambiente vështirë se do të ketë mundësi për distancë fizike…e njëjta vlen edhe për votuesit, të cilët gjithashtu në kushtet e përcaktuara do të realizojnë të drejtën e votimit”, ka deklaruar Ministri i Shëndetësisë.

Ai ka theksuar se komisioni ka paraparë mundësinë që zgjedhjet të mund të zgjasin deri në orën 21:00, apo dy orë shtesë nga afati i paraparë deri në 19:00 nëse KSHZ-ja dhe institucionet tjera vlerësojnë se ka nevojë për një gjë të tillë.

Ministri Filipçe tha se partitë do të mund të bëjnë organizime gjithashtu nën kritere të posaçme, me sa më pak njerëz dhe në distancë fizike.

Ai tha se protokolli është miratuar pasi gjendja ka nisur të normalizohet, por raporti ditor i Ministrisë së Shëndetësisë ka bërë të ditur rritje të numrit të të infektuarve.

Në 24 orët e fundit janë regjistruar 29 raste të reja, që paraqet rritjen më të madhe nga 9 maji, kur ishin regjistruar 36 të infektuar.

Sipas raportit të Ministrisë së Shëndetësisë, 9 persona janë infektuar në Shkup, 6 në Prilep, 5 në Tetovë, nga 2 në Ohër, Strugë, Veles dhe Manastir si dhe 1 person në Kumanovë.

Të dhënat kanë dalë nga 394 teste që janë kryer nga Instituti i Shëndetit Publike dhe të institucioneve tjera shëndetësore.

Deri më tani në Maqedoninë e Veriut janë kryer 20,088 teste.

Nga gjithsej 1,723 të infektuar, 1,235 janë shëruar, 95 kanë vdekur ndërsa 393 janë shëruar. /Rel

- Reklama -

Më shumë nga kategoria




Të fundit

Abuzuan me 13-vjeçaren në Kavajë, Apeli jep dënim të lehtësuar për 7 të rinjtë

Gjykata e Apelit në Durrës ka vendosur masën “dënim alternativ”, për 7 të miturit të cilët përdhunuan 13-vjeçaren në Kavajë rreth 1 vit e...

Yuri Kim tha se “topi” është në fushën e Bashës, reagon Kryetari i PD

Pak më herët, Ambasadorja e SHBA në Tiranë Yuri Kim, tha se “topi” është në fushën e Bashës, sa i përket arritjes së një...

Zgjedhorja/ Kim: Progres i jashtëzakonshëm, topi në fushën e Bashës

Ambasadorja e SHBA në Tiranë, Yuri Kim deklaroi para mediave se është bërë progres i jashtëzakonshëm për Reformën Zgjedhore. Ndër të tjera, ajo theksoi se...

SHBA-ja pritet të ndalojë fluturimet e pasagjerëve nga Kina

Shtetet e Bashkuara pritet të ndalojnë fluturimet për pasagjerë nga Kina prej 16 Qershorit, duke shënuar kështu hapin e fundit të rritjes së tensioneve...

Pagat e Luftës, Rama: Një lajm i mirë

Kryeministri Edi Rama sapo ka ndarë një mesazh me qytetarët lidhur me Pagat e Luftës. Kreu i Qeverisë njofton se ka kaluar 30 mijëshin numri...
WhatsApp KONTAKTO TT