E enjte, 20 Janar, 2022
12.5 C
Tirana

Vjedhjet e makinave/ Shqipëria renditet e dyta në Evropë për më pak raste

Shqipëria renditet e dyta në Evropë, pas Danimarkës, si vendi ku regjistrohen më pak vjedhje të makinave.

Të dhënat nga Eurostat tregojnë se në Bashkimin Europian dhe vendet e EFTA, mesatarja e vjedhjes së makinave përgjatë periudhës 2015-2017 për 100 mijë banorë shkon nga 4, deri në 328.

Numri më i lartë i vjedhjeve të makinave shënohen kryesisht në vende si Italia, Greqia, Franca, Mbretëria e Bashkuar, Belgjika dhe Holanda.

Sakaq, në vendin tonë, vjedhjet e automjeteve për 100 mijë banorë në periudhën 2015-2017 fiksohen në vetëm 10.4 për 100 mijë banorë. Në 2015 kjo shifër fiksohet në 9.6.

Pra, ka ardhur në rritje, por sërish shumë larg niveleve të vendeve europiane. Sipas të dhënave të INSTAT, në vitin 2015 u raportuan 277 vjedhje makinash, në 2016, 298 të tilla dhe në 2017, 329.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   Shqipëri/ Ekonomia pëson rënie, por shpenzimet e familjeve rriten

Basha pritet me protesta në Laç, ndërhyn menjëherë policia

Kreu i PD-së, Lulzim Basha, është pritur me protesta në qytetin e Laçit. Simpatizantë të Partisë Demokratike që nuk janë dakord me të, kanë...

Meta ia merr këngës me Bujar Qamilin në Shkodër (VIDEO)

Për pak çaste, kreu i shtetit ka harruar zhvillimet politike, duke iu dedikuar pak vetes. Presidenti Meta ia ka marrë këngës me këngëtarin e...

Përplasja te “5 Maji”, Rama: E mira e përbashkët nuk merret peng nga askush

Dje nisi aksioni për shembjen e banesave në lagjen “5 maji” në Tiranë. Forcat policore rrethuan zonën, pasi një pjesë e banorëve kundërshtuan shembjen...

Donaldi shpallet banori më i padëshiruar në “Big Brother” (VIDEO)

Dje në "Big Brother Vip", banorët zhvilluan një spektakël, ku secili rrëmbeu nga një çmim. Pas spektaklit, Egzona si moderatore i ndau çmimet, ku...

Shpërthimi në Tonga, 500 herë më i fuqishëm se bomba atomike e Hiroshimës

Kombi i vogël ishullor i Tongës humbi një nga ishujt e tij më të vegjël, pasi një shpërthim gjigant vullkanik copëtoi tokën në copa...