E premte, 28 Janar, 2022
9.5 C
Tirana

Viruset ndryshojnë kur përhapen nëpër popullata, ja si po gjurmohet Omicron

Kur shkencëtarët e Afrikës së Jugut njoftuan se kishin zbuluar një variant të ri të koronavirusit, me një numër shqetësues të lartë mutacionesh, ata u duartrokitën për sa shpejt mundën ta dallonin atë. Vendi u vlerësua për një program të fuqishëm të sekuencës gjenomike, i cili i lejoi ata të identifikonin vetitë potencialisht shqetësuese të variantit të njohur tani si Omicron.

Kur viruset përhapen nëpër popullata, ato ndryshojnë. Shumica e mutacioneve nuk ndryshojnë ndjeshëm sjelljen e një virusi, por disa mund të jenë shqetësuese. Sekuenca gjenomike përfshin dekodimin e materialit gjenetik të një virusi, për të dalluar mutacionet dhe për të përcaktuar se çfarë efekti mund të kenë mbi virusin. Për shembull, nëse ato mund ta bëjnë atë më të transmetueshëm ose më të rrezikshëm për sa i përket ashpërsisë së sëmundjes që mund të shkaktojë.

Procesi kryhet në laborator, veçmas nga testimi i koronavirusit. Mund të zgjasë diku nga disa orë deri në disa javë, dhe secili vend ka një qasje të ndryshme.

Përpjekjet e renditjes në mbarë botën lënë shumë hapësirë ​​për përmirësim, por zbulimi i variantit Omicron nga Afrika e Jugut është një shembull se si përpjekjet e fokusuara mund të bëjnë një ndryshim të madh.

“[Identifikimi i Omicron] thekson rëndësinë dhe nevojën e vazhdueshme për mbikëqyrjen gjenomike të SARS-CoV-2 dhe aksesin në mostrat përkatëse për ta bërë këtë,” tha Sharon Peacock, një profesor i Shëndetit Publik dhe Mikrobiologjisë në Universitetin e Kembrixhit.

Duke shtuar se Ministria e Shëndetësisë e Afrikës së Jugut dhe shkencëtarët e saj, “duhen duartrokitur në përgjigjen e tyre, shkencën e tyre dhe në përçimin e alarmit në botë”.

Në 30 ditët e fundit – gjatë së cilës Omicron doli në qendër të vëmendjes globale – më pak se një e treta e vendeve dhe territoreve renditën rastet për të identifikuar se si virusi ka ndryshuar me kalimin e kohës, sipas analizës së CNN të të dhënave të raportuara në iniciativën globale të shkencës.

Pothuajse një e treta e 241 vendeve dhe territoreve të gjurmuara nga Gisaid, nuk kanë arritur të renditin më shumë se 100 mostra gjatë rrjedhës së pandemisë.

Pabarazia e vaksinës dhe hezitimi e bënë variantin Omicron më të mundshëm, thonë shkencëtarët. Në muajin e kaluar, kur varianti Omicron u bë varianti i fundit shqetësues, vetëm një dyzinë vendesh kryen sekuencë për më shumë se 5% të rasteve të tyre Covid-19.

Ata ishin Danimarka, Bahreini, Izraeli, Kamboxhia, Suedia, Mbretëria e Bashkuar, Gana, Luksemburgu, Senegali, Aruba, Zelanda e Re dhe Botsvana.

63 vende të tjera renditën një numër të vogël rastesh në muajin e kaluar, por më shumë se 100 të tjerë që e kishin bërë këtë më herët gjatë pandemisë, nuk raportuan asnjë sekuencë në muajin e kaluar.

Megjithatë, numrat nuk e tregojnë të gjithë historinë. Disa vende kanë qenë në gjendje të renditin përmasa të mëdha të rasteve të tyre, sepse nivelet e tyre të përgjithshme të infeksionit nuk janë shumë të larta. Ky ishte rasti në Danimarkë, Bahrein dhe Izrael, për shembull, të cilët aktualisht nuk po përjetojnë rritje të mëdha të rasteve.

Mbretëria e Bashkuar dallohet si i vetmi vend që ka një ngarkesë të lartë të rasteve dhe është ende në gjendje të rendit një pjesë të lartë të mostrave të saj. 13% në muajin e kaluar dhe mesatarisht gjatë pandemisë.

SHBA-ja ka mbetur prapa me vetëm 2.6% raste të renditura në 30 ditët e fundit, dhe 4% në përgjithësi, sipas bazës së të dhënave.

Edhe një renditje e vogël mund të jetë e dobishme. Afrika e Jugut, për shembull, renditi vetëm 0.3% të rasteve të saj muajin e kaluar dhe 0.8% të rasteve në përgjithësi gjatë rrjedhës së pandemisë.

Megjithatë, Ministria e Shëndetësisë e vendit dhe shkencëtarët e saj i përqendruan përpjekjet e tyre aty ku kishte rëndësi. Kur vunë re se rastet e Covid-19 filluan të rriteshin me një ritëm shumë më të lartë në provincën Gauteng, krahasuar me pjesën tjetër të vendit, ata synuan mostrat e renditura atje, dhe duke e bërë këtë identifikuan variantin e ri.

Burimi i lajmit: CNN. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Fakte të panjohura mbi shkencëtarët më të famshëm të të gjitha kohërave

Ju ndoshta mund t’i njihni emrat e këtyre figurave historike të shkencës, si dhe zbulimet e tyre më të famshme. Por ndoshta mund të...

Pas acarit, rikthehen reshjet e shiut. Si do të jetë moti për këtë fundjavë

Reshjet e shiut pritet të jenë prezente që në orët e para të 24-orëshit të ditës së shtunë, në pjesën më të madhe të...

Shp*rthimi në banesën e Dukës, 34-vjeçari i arrestuar me shenja dj*gie në dorë

34-vjeçari i arrestuar për vendosjen e tritolit në banesën e kreut të Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka, rezulton me shenja djegie në dorë....

Pa të dashurën me shokun e tij, detaje nga sherri me th*ka në Berat

Detaje të reja janë hedhur në dritë sa i takon sherrit me thika në Berat, ku dy persona përfunduan me plagë të shumta në...

Faza e fundit e konfliktit dhe fati i “Foltores”

Nga: Ergys Mërtiri Pas muajsh tensione që degjeneruan deri në konfrontim fizik, përplasja Basha-Berisha po fillon të zbehet, ndërsa revolucioni i organizuar nga foltorja shkon...