E enjte, 28 Maj, 2020
24 C
Tirana

Vietnamezët joshen nga industritë e jashtëligjshme në Britani

Më të lexuarat

“Ndjesë për ofendimet”, Rama: Çdo gjë është vendosur në mënyrë zyrtare

Kryeministri Rama u tregua mjaft i drejtëpërdrejtë, ndërsa u ktheu një përgjigje të gjithë atyre qytetarëve të cilët janë ndjerë të ofenduar. Kjo ka...

Klosi jep arsyen pse ndalohet ende plazhi në Shqipëri

Ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi, ka folur mbrëmjen e sotme për masat lehtësuese të qeverisë. Në një intervistë për emisionin “Open” në Top...

Meta vlerëson me dekoratë Heroin e Popullit, Vasil Laçi

Presidenti Ilir Meta ka dekoruar sot Heroin e Popullit, Vasil Laçi (pas vdekjes) me “Dekoratën e Flamurit Kombëtar”. Motivacioni i dekorimit ishte: “Atdhetarit antifashist, që...

“Do ta ndërtojmë me forcat tona”/ Rama premton realizimin e një tjetër projekti

Kryeministri Edi Rama ka premtuar se do të ndërtohet shumë shpejt edhe HEC-i i Skavicës. Sipas kryeministrit, Skavica do jetë një vepër e vështirë, por...

Rama jep lajmin e shumëpritur: Kjo është java e fundit me masat shtrënguese

Kryeministri Rama zbuloi se kjo do të jetë java e fundit e masave strikte të mbylljes prej pandemisë. Lidhur me shqetësimin e qytetarëve, ai tha...

Koronavirusi/ “Bëni kujdes o njerëz”, Rama thirrje qytetarëve

Kryeministri Edi Rama deklaroi së fundmi se është shumë në merak, lidhur me situatën e krijuar nga koronavirusi në vend. Kreu i Qeverisë iu bëri...

‘Qytetari dixhital’ zbardh skemën e mashtrimit në Korçë/ Berisha: Në lojë 100 milionë

Ish-kryeministri Sali Berisha nuk ndalet me mesazhet denoncuese nga “qytetari dixhital”. Këtë herë bëhet fjalë për një denoncim në Bashkinë e Korçës, që nëse...

Pagat e luftës/ Rama ultimatum punëdhënësve: Keni kohë deri më 5 qershor

Kryeministri Edi Rama ka reaguar lidhur me shpërndarjen e pagave të luftës, duke paralajmëruar punëdhënësit që të aplikojnë ose përndryshe do të gjobiten. Përmes një...

“Do të vras”, Brataj tregon publikisht kërcënimet me jetë

Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj, është treguar mjaft i hapur, ndërsa ka rrëfyer se gjatë punës ë tij ka pasur plot të papritura....

Sërish numër i lartë i rasteve të reja, bilanci për 24 orët e fundit në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se janë konfirmuar 21 raste të reja me koronavirus në vend. Sipas njoftimit, 13 prej rasteve të reja janë...

Ngjarja me 39 emigrantët që humbën jetën në frigoriferin e një kamioni kohët e fundit në afërsi të Londrës, e që besohet se kishin origjinë vietnameze, vuri në qendër të vëmendjes rreziqet që duhet të kalojnë ata që kërkojnë jetë më të mirë në Britani përmes emigracionit.

Siç njofton nga Londra Henry Ridgwell, shumë vietnamezë joshen nga përfitimi që mund të kenë duke punuar në industri të jashtëligjshme.

Shumë emigrantë që hyjnë në mënyrë të jashtëligjshme në Britani, joshen nga paratë që mund të fitojnë brenda një kohë të shkurtër.

Tamsin Barber, eksperti i çështjeve të diasporës vietnameze në Britani, thotë se shumë emigrantë janë gati të ndërmarrin rreziqe të mëdha.

“E bëjnë sepse e dinë se në Britani, kanë mundësi të gjejnë punë në industrinë e kanabisit, ku përfitojnë shuma të mëdha parash për pak kohë.

Kështu u paguajnë borxhet kontrabandistëve dhe ndihmojnë familjet”, thotë Tamsin Barber nga Universiteti Oxford Brookes.

Përveç industrisë së kanabisit, vietnamezët punojnë në sallone manikyri, biznese këto që janë përhapur shumë në rrugët e Britanisë vitet e fundit.

Një pjesë punojnë në restorante si pastrues.

Të tjerë përfundojnë në prostitucion.

Pasi hyjnë, shumë mbesin të ngujuar.

“Pasi mbërrijnë në Britani, borxhi prej 30 deri 40 mijë dollarë u merret nga pagat.

Nëse nuk sillen sipas udhëzimeve familjet e tyre mund ta pësojnë nga bandat kriminale”, thotë Phil Robertson, zëvendësdrejtor për Azinë i organizatës “Human Rights Watch”.

Disa emigrantë trajtohen si skllevër.

“Janë shumë të frikësuar se edhe nëse raportojnë tek autoritetet abuzimin, do të arrestohen dhe kthehen mbrapsht në Vietnam, me shumë borxhe”, thotë Phil Robertson.

Veç rreziqeve, për të emigruar kërkohen vendime të mëdha.

“Mënyrat që familjet shfrytëzojnë për të grumbulluar paratë janë shitja e tokave, hipotekojnë shtëpitë ose marrin para nga huazues me interesa shumë të larta”, thotë Tamsin Barber nga Universiteti Oxford Brookes.

Fitimi mund të sjellë ndryshim në komunitetet e tyre.

Për shembull në Do Thanh, në jug të Hanoit shtëpitë e vogla janë kthyer në vila luksoze.

“Më herët komuna Do Thanh kishte vetëm fermerë.

Por disa njerëz u larguan dhe u pasuruan.

Prandaj shumë njerëz po shfrytëzojnë rrugë ligjore e joligjore për t’u larguar”, thotë Nguyen Vna Tyuy banor i Do Thanh.

Rrugët e jashtëligjshme u morën jetën 39 emigrantëve, që vdiqën duke hyrë në Britani.

“Po marrin rrugë të rrezikshme dhe do të vazhdojnë kështu sepse përfitojnë shumë nga emigrimi në Britani”, thotë Tamsin Barber nga Universiteti Oxford Brookes.

Kërkesa për jetë më të mirë në Britani, i vë emigrantët përballë një dileme të madhe, nëse ia vlen të rrezikohet për përfitime kaq të mëdha. /VOA

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Pagat e luftës/ Rama ultimatum punëdhënësve: Keni kohë deri më 5 qershor

Kryeministri Edi Rama ka reaguar lidhur me shpërndarjen e pagave të luftës, duke paralajmëruar punëdhënësit që të aplikojnë ose përndryshe do të gjobiten. Përmes një...

Murrizi replikon Ballën në Kuvend, i lexon SMS-në e qytetarit

Deputeti Myslym Murrizi ka reaguar menjëherë pas fjalës së kreut të grupit të PS, Taulant Balla, duke i lexuar mesazhin e një qytetari. Gjatë fjalës...

Balla nga Parlamenti: Basha është klienti më i madh i oligarkëve

Kreu i grupit parlamentar të PS-së, Taulant Balla ka sulmuar kreun e PD-së, Lulzim Bashën nga Parlamenti. Gjatë fjalës së tij në Kuvend, Balla tha...

Kuvendi zbardh takimin mes Yuri Kim e Ruçit

Pas takimeve me anëtarët e Këshillit Politik të Reformës Zgjedhore, ambasadorja Yuri Kim ka zhvilluar edhe një takim me kryetarin e Kuvendit, Gramoz Ruçi. Takimi...

“Viti ’97 do ju duket si mjaltë”/ Murrizi paralajmëron revolta popullore

Kreu i Grupit Demokrat parlamentar, Myslim Murrizi shprehet se qeveria po e çon vendin drejt një krize të thellë ekonomike, më keq se në...
WhatsApp KONTAKTO TT