E premte, 30 Korrik, 2021
27.5 C
Tirana

Video/Në rrugë mes mbeturinave, shqiptarëve në Francë u buzëqesh fati

Në shoqatë në France ka instaluar nëpër vendet publike tulate të lëvizshme, për t’u ardhur në ndihmë azilkërkueseve që enden rrugëve të Francës. Tualet janë vendosur në qendrat e metropoleve në Bordeaux dhe në Bègles, që pritet tu vijnë në ndihmë shumë banorëve…
“ Kjo është e mrekullueshme, i falënderoj shumë “, buzëqesh Vera, 24 vjeç, një azilkërkues shqiptar, e cila jeton me dy fëmijët e saj në Bègles, në zonën e Bordeaux.

Shoqata Dynam’eau po instalon me ndihmën e disa banorëve tualetet e lëvizshme kuato kanë edhe dush.
Kjo shoqatë që vepron ndërkombëtarisht gjithashtu dëshironte të zgjidhë problemin e qasjes në ujë në metropol Bordeaux me këtë projekt të quajtur “Tualetet që lëvizin”.
“Është më mirë për ne që të shkojmë në park sigurisht, por gjithashtu do të doja që ne të ndihmojmë në pastrimin e saj”, thotë Kévin, 20 vjeç, nga Shqipëria, i cili jeton në grumbullimi e mbeturinave, për katër muaj.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Aleanca e shëmtuar e Ramës me Vuçiç kundër Kurtit

Nga Blendi Kajsiu (*Ky artikull është ekskluzivisht për “Panorama.al’.) Kritika që Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama nga Shkupi i bëri Kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, në krah...

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit padit Ministren e Kulturës

Pas refuzimit për t'i pritur në zyrë dhe për mos zbatim të vendimit të Gjykatës Kushtetuese për Teatrin Kombëtar, Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit...

Chelsea shijon golat e tij, Armando Broja gati për sfidat e shtatorit

Edicioni i ri futbollistik ende nuk ka nisur për lojtarët e Kombëtares shqiptare, e megjithatë, ato po tregojnë një paraqitje të mirë në minutat...

Brazil/ Rio De Janeiro vaksinon banorët e getos si pjesë e një programi pilot

Mijëra banorë të një lagjeje të varfër në qytetin brazilian të Rio de Janeiros duhet të vaksinohen kundër koronavirusit në një projekt pilot. Projekti do...

Italia lehtëson masat për shqiptarët, me detyrim karantinimi 5 ditor

Të gjithë personat që do të udhëtojnë drejt Italisë, nga sot do të kalojnë duke zbatuar rregullat e reja. Ministri i Shëndetësisë i vendit...