E mërkurë, 28 Tetor, 2020
16 C
Tirana

Video/U bë boksier kur i vodhën biçikletën, historia e pazakontë e Muhamed Ali

Më të lexuarat

Humb betejën me virusin specialistja e Shëndetit Publik në Tiranë

Pandemia çdo ditë e më shumë po shkakton humbje jete, dhe një numër të lartë të infektuarish. Humbje jete ka patur po kështu edhe nga...

Kodi Zgjedhor/ Venecia i kthen përgjigje Metës: Do e shqyrtojmë në dhjetor

Presidenti i Komisionit të Venecias, i ka dërguar një letër Presidentit Ilir Meta, lidhur me kërkesën e këtij të fundit për të dhënë një...

“Nuk debatoj me burra me zë të hollë”/Shpërthen Murrizi: Rruaj vetullat Vehap

Një situatë tallëse dhe aspak serioze është krijuar mbrëmjen e djeshme në “Open”. Shpeshherë situata ka dalë jashtë kontrollit, nga gjuha aspak etike e...

Covid në vend: Në 24 orë 288 raste, numër i ulët i të shëruarve

Në 24 orët e fundit, është regjistruar një rënie e lehtë  e rasteve të reja me Covid-19 në vend. Ministria e Shëndetësisë, informon se 288...

Bum infektimesh/Franca merr vendimin ekstrem, në karantinë për të paktën 1 muaj

Franca ndodhet mes pesë vendeve më të goditura në botë nga koronavirusi. Gjatë 24 orëve të fundit, Franca ka regjistruar 33.417 raste të reja...

“Do përjetojmë situatën e Italisë”, mjekja shqiptare në Gjermani jep alarmin

Sikundër Franca, edhe Gjermania pritet të ashpërsojnë masat e kufizimit, teksa rritet numri i të infektuarve me koronavirus nëpër Evropë. Mjekja Marsela Ceno, e...

Të rinjtë përplasen me policinë, çfarë ndodhi mbrëmë në Tiranë (VIDEO)

Mbrëmjen e djeshme në Tiranë ka ndodhur një përplasje mes efektivëve të policisë, dhe tre të rinjve. "Ora News" ka publikuar pamjet e efektivëve të...

Mbi 30 milionë kinezë banojnë ende në shpella, ja cila është arsyeja

Rreth 30 milion kinezë jetojnë ende në shpella. Dhe mbi 100 milionë të tjerë banojnë në shtëpi me një ose më shumë mure të...

E përjashtojnë nga emisioni/ Nuk ndalet Shqipja, bën deklaratën e radhës

Emisioni ‘Përputhen’ përjashtoi nga emisioni konkurrenten Shqipe Hysenaj. Ajo bullizoi një prej çunave, dhe dy vajzat, Tean për peshën e saj dhe Anën për...

Video/ Ekzekutohet me raketë ministri i Mbrojtjes në Armeni

Përshkallëzohet lufta mes Armenisë dhe Azerbajxhanit. Mediat botërore raportojnë se është ekzekutuar me raketë ministri i Mbrojtjes i rajonit separatist armen të Artsakh. Siç shihet dhe...

Ish-kampioni botëror i boksit, Muhamed Ali, nisi të merrej krejt rastësisht më këtë sport të vështirë. Në vitin 1954 i vjedhin biçikletën që sapo ia kishin blerë prindërit, të cilën e kishte lënë në oborrin e shkollës. I tërbuar nga zemërimi gjen një polic, të cilit i kërkon të gjejë autorin.

Oficeri i policisë, Xho Martin, rastisi të ishte një trajner boksi. Ai e pëlqeu karakterin e adoleshentit, dhe e ftoi të stërvitej si boksier në palestrën e tij. Ironikisht, në ndeshjen e tij të parë në ring në tetor 1960, Ali pati përballë pikërisht një polic, të cilin e mundi.

Bota e kujton si një boksier të madh. Por Ali kishte pasion të shkruante poezi, si dhe të këndonte. Në vitin 1963, ai publikoi ​albumin me titull “Unë jam më i madhi”. Edhe pse ishte një “bishë” në ring, Muhamed Ali kishte shumë frikë nga fluturimi me avion.

Kur udhëtoi në Evropë për Olimpiadën e Romës në vitin 1960, ishte aq i tmerruar sa që këmbënguli të mbante një parashutë me vete. Gjyshi i Ali ishte irlandezi Abe Gradi. Ai emigroi në Kentaki në vitet 1800, ku u martua me ish-skllaven me ngjyrë Odesa Klei. Karriera e shkëlqyer si boksier, i dha një prestigj të madh në mbarë botën.

Ndërsa ndryshimi i emrit dhe konvertimi në besimin Islam, i dha një popullaritet të madh në Lindjen e Mesme. Një ndër fansat e tij, ishte edhe lideri irakian Sadam Husein. Kur pushtoi Kuvajtin më 1990, Husein mori peng mbi 2.000 të huaj, mes tyre 15 amerikanë. Me porosi të qeverisë amerikane, Ali shkoi enkas në Bagdad, dhe pas një takimi 50 minutësh, e bindi Sadamin të lironte 15 amerikanët. Vdiq më 3 qershor 2016, në moshën 74-vjeçare, pasi kishte vuajtur prej vitesh nga sëmundja e Parkinsonit.

TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Do jetë për 30 % të popullsisë”, eksperti tregon kur do vijë vaksina në vend

Shqiptarët dhe jo vetëm kërkojnë të dinë se kur do të dalë vaksina, për të mposhtur koronavirusin. Shifrat e të prekurve janë në rritje, duke...

Ja pse Greqia ruan prej 80 vitesh Ligjin e Luftës me Shqipërinë 

Çdo 28 tetor, Greqia kremton festën e saj më të rëndësishme kombëtare: Jo-në ndaj ultimatumit të Benito Musolinit për të kapitulluar, dhe luftën kundër...

A mund ta konsiderojmë të përfunduar tranzicionin në Shqipëri?

Nga: Adrian Civici Politologu Jacques Rupnik, një nga specialistët më të mirë e më të vlerësuar të problematikës së Evropës Qendrore e Lindore, duke analizuar...

“Luftë doni, luftë do të ketë!”, Patozi tregon prapaskenat e zgjedhjeve

Ish-deputeti i PD-së, aktualisht kryetar i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi, ka shpërndarë një shkrim të gazetës 'Rilindja Demokratike', ku ndodhen 4 personazhe që janë...

Rama nuk ndalet: Mbylleni grevën dhe ulemi qajmë hallin

Naftëtaret e Ballshit janë në ditën e 14-të të grevës së tyre. Nga ana tjetër, kryeministri Edi Rama vijon që të përsërisë thirrjen e...