E enjte, 28 Maj, 2020
22 C
Tirana

Video/ Protestuesit tërheqin zvarrë kryebashkiaken në Bolivi dhe i presin flokët

Më të lexuarat

“Ndjesë për ofendimet”, Rama: Çdo gjë është vendosur në mënyrë zyrtare

Kryeministri Rama u tregua mjaft i drejtëpërdrejtë, ndërsa u ktheu një përgjigje të gjithë atyre qytetarëve të cilët janë ndjerë të ofenduar. Kjo ka...

Klosi jep arsyen pse ndalohet ende plazhi në Shqipëri

Ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi, ka folur mbrëmjen e sotme për masat lehtësuese të qeverisë. Në një intervistë për emisionin “Open” në Top...

Meta vlerëson me dekoratë Heroin e Popullit, Vasil Laçi

Presidenti Ilir Meta ka dekoruar sot Heroin e Popullit, Vasil Laçi (pas vdekjes) me “Dekoratën e Flamurit Kombëtar”. Motivacioni i dekorimit ishte: “Atdhetarit antifashist, që...

“Do ta ndërtojmë me forcat tona”/ Rama premton realizimin e një tjetër projekti

Kryeministri Edi Rama ka premtuar se do të ndërtohet shumë shpejt edhe HEC-i i Skavicës. Sipas kryeministrit, Skavica do jetë një vepër e vështirë, por...

Pagat e luftës/ Rama ultimatum punëdhënësve: Keni kohë deri më 5 qershor

Kryeministri Edi Rama ka reaguar lidhur me shpërndarjen e pagave të luftës, duke paralajmëruar punëdhënësit që të aplikojnë ose përndryshe do të gjobiten. Përmes një...

Policia i bllokon 400 mijë dollarë biznesmenit në Tiranë, do t’ia kalonte të vëllait në Australi

Policia ka nxjerrë të dhënat lidhur me sekuestrimin e 400 mijë dollarëve në llogarinë e një biznesmeni në Tiranë. Paratë janë bllokuar për shkak...

Rama jep lajmin e shumëpritur: Kjo është java e fundit me masat shtrënguese

Kryeministri Rama zbuloi se kjo do të jetë java e fundit e masave strikte të mbylljes prej pandemisë. Lidhur me shqetësimin e qytetarëve, ai tha...

Koronavirusi/ “Bëni kujdes o njerëz”, Rama thirrje qytetarëve

Kryeministri Edi Rama deklaroi së fundmi se është shumë në merak, lidhur me situatën e krijuar nga koronavirusi në vend. Kreu i Qeverisë iu bëri...

‘Qytetari dixhital’ zbardh skemën e mashtrimit në Korçë/ Berisha: Në lojë 100 milionë

Ish-kryeministri Sali Berisha nuk ndalet me mesazhet denoncuese nga “qytetari dixhital”. Këtë herë bëhet fjalë për një denoncim në Bashkinë e Korçës, që nëse...

“Do të vras”, Brataj tregon publikisht kërcënimet me jetë

Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj, është treguar mjaft i hapur, ndërsa ka rrëfyer se gjatë punës ë tij ka pasur plot të papritura....

Kryebashkiakja e qytetit Vinto në Bolivi, Patricia Arce, është sulmuar nga disa protestues të cilët e kanë tërhequr zvarrë nëpër rrugë.

Ngjarja është regjistruar ditën e mërkurë, ku një turmë e inatosur i preu flokët dhe e mbuloi me bojë të kuqe.

Sipas mediave vendase, kryebashkiakja u mor nga ndërtesa e bashkisë dhe u rrethua nga njerëz të maskuar që mbanin shkopinj dhe gurë në duar.

Ndërkohë BBC raporton se Patricia Arce akuzohet se ka mbështetur presidentin Evo Morales, në shpërndarjen e një demonstratë anti-qeveritare, gjatë së cilës përflitet se dy protestues mbetën të vdekur.

Nën thirrjet “vrasëse, vrasëse”, disa pjesëtarë të turmës e hodhën përtokë kryebashkiaken dhe i prenë flokët. Më pas ka ardhur edhe ndërhyrja e policisë, e cila e ka marrë kryebashkiaken dhe e ka dërguar në spital.

Lexo edhe :   Aleanca për Teatrin paralajmëron protestë të madhe në bulevardin “Dëshmorët e Kombit”

“Nëse duan të më vrasin, le të më vrasin. Nuk kam frikë. Jetoj në një vend të lirë”, tha një nga organizatorët e lëvizjes për gazetarët.

Ky sulm ishte përleshja më e fundit, pas zgjedhjeve të diskutueshme që u zhvilluan muajin e kaluar.

Pas votimeve më 20 tetor, Morales, një anëtar i partisë MAS i cili ka qenë në pushtet që nga viti 2006, e shpalli veten president.

Por rivali i tij, Carlos Mesa, i quajti zgjedhjet “një mashtrim monumental” dhe pretendon se ato ishin të manipuluara.

Mbështetësit e Mesës që atëherë kanë dalë në rrugë dhe janë përleshur me policinë./ Përshtati: Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

30 milion euro për Teatrin/ Ahmetaj: Do i nxjerrim nga dheu nëse s’i kemi

Ministri për Rindërtimin, Arben Ahmetaj foli ditën e sotme për ndërtimin e Teatrit të Ri. Referuar letrës së Kryebashkiakut të Tiranës për 30 milion euro...

Ahmetaj: Paga e tretë e luftës do merret brenda 15 qershorit

Ministri Arben Ahmetaj, në një intervistë për “News24”, sqaroi se pagën e luftës pritet që ta marrin 50 mijë qytetarë. Bëhet fjalë për ata...

3 tërmete në detin Jon

Sipas Institutit Gjeodinamik të Observatorit Kombëtar të Athinës, një tërmet me madhësi 4.2 ka tronditur detin Jon pasditen e sotme. Tërmeti është ndjerë në...

Pëllumb Pipero ngrihet në “piedestal”, fiton titullin e rëndësishëm

Mjeku i njohur infeksionist Pëllumb Pipero ka marrë një vlerësim shumë të madh për kontributin e tij të çmuar në këtë periudhë pandemie. Me propozim...

Sekuestrimi i 400 mijë dollarëve/ Zbulohet biznesmeni që do çonte paratë në Australi

400 mijë dollarët që u sekuestruan sot nga blutë e Tiranës, i përkasin biznesmenit Aleksandër Gavoçi, raporton Dosja.al. Ky biznesmen nuk është i panjohur,...
WhatsApp KONTAKTO TT