E hënë, 3 Gusht, 2020
34 C
Tirana

VIDEO/ Kampionati i pazakontë në Peru, fituesve u jepet si trofe një arkivol

Më të lexuarat

“Po kthehen në vatra potenciale”, Manastirliu bën thirrjen e rëndësishme

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu përmes një postimi në rrjetin social Facebook njofton se festat apo ditëlindjet po kthehen në vatra potenciale dhe si...

Tjetër bilanc i rëndë nga koronavirusi në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 5 viktima nga koronavirusi. Fatkeqësisht, nuk e kanë fituar dot betejën...

U paraqit në gjendje të rëndë tek Sanatoriumi, ndërron jetë mjeku i njohur shqiptar

Mjeku Anibal Byberi nuk ia ka dalë dot mbanë me COVID-19. Mjeku ishte i shtruar në spitalin "Shefqet Ndroqi", por për fat të keq...

Kryeministri i Kosovës rezulton pozitiv me koronavirus

Kryeministri kosovar, Avdullah Hoti, ka rezultuar pozitiv me Covid-19. Lajmin e ka bërë të ditur vetë Hoti, përmes një postimi në Facebook. Ai shkruan se...

OBSH bën paralajmërimin aspak pozitiv lidhur me pandeminë

Shefi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus së fundmi bëri një paralajmërim aspak pozitiv lidhur me pandeminë e koronavirusit. Ai theksoi se efektet...

Shkencëtarja që u arratis nga Kina: Koronavirusi doli nga një laborator ushtarak

Specialistja e virologjisë në shkollën e Shëndetit Publik në Hong Kong, Li Meng-Yan, ka deklaruar se koronavirusi e ka origjinën nga një laborator që...

“Ka njerëz që kanë turp nga infektimi, 10 të shtruar nga moshat 25-40 vjeç”, mjekja lëshon alarmin

Mjekja Silvana Bala, ka trajtuar një problematikë që është shfaqur me qytetarët në vend, të cilët kanë turp të pranojnë se janë infektuar. Për...

“Fatkeqësisht dominojnë edhe moshat e reja”, mesazhi i fortë i mjekes

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka publikuar në rrjetin social Facebook, mesazhin e Dr. Migena Qato e cila shprehet se në spitalet COVID-19, fatkeqësisht...

Të rritesh në kohë krize, biznesi që u zhvillua gjatë periudhës së pandemisë

Orientimi i burimeve drejt prodhimit të maskave i mundësoi kompanisë së prodhimit të tekstileve, SAM, jo vetëm të kompensonte rënien e porosive nga partnerët...

Policia arreston 2 shoferë, bllokon 19 leje drejtimi

Policia e Shtetit bën me dije se kanë përfunduar në pranga 2 shoferë për drejtim mjeti në gjendje të dehur, ndërsa janë bllokuar 19...

Ekipet e futbollit në mbarë botën, nga ato profesioniste tek ato amatore, garojnë me tyre për të fituar në fund një trofe. Pavarësisht vlerës financiare, lojtarët ngrenë lart një kupë. Por në qytetin Juliaka në Peru, organizohet çdo vit një kampionat, ku në fund fituesit marrin  si shpërblim një arkivol.

Duket si një shaka makabre, por nuk është kështu. Në fakt, Copa Ataades ose Kupa Arkivol, është një garë futbollistike midis ekipeve të mini-futbollit, përfaqësojnë 12 agjensitë më të mëdha funerale në rajonin Puno.

Prandaj edhe kupa që fitojnë, është diçka që e përfaqëson biznesin e funeraleve. Çmimi kryesor për ekipin fitues, ishte këtë një arkivol luksoz me vlerë 4.500 supe (rreth 1.300 dollarë).

Duke qenë se skuadra përbëhet nga 6 lojtarë, ata e shesin arkivolin dhe ndajnë mes tyre paratë./ Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Robotët gjatë kohës së pandemisë

Që nga pastrimet, mbajtja e peshave dhe komunikimi, një numër robotësh kanë ndihmuar njerëzimin në betejën kundër pandemisë së koronavirusit. Robotët po ulin kostot dhe...

Ulet ndjeshëm numri i viktimave nga pandemia në Kosovë

Kosova ka regjistruar pothuajse një përgjysmim të numrit të viktimave nga koronavirusi, në bilancin e fundit. Gjatë 24 orëve të fundit, vendi fqinj ka regjistruar...

Euro zbret në nivelin më të ulët që para fillimit të pandemisë

Monedha e përbashkët ka shënuar një rënie të fortë sot në tregun e brendshëm valutor. Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, një euro...

Nga 1 deri në 3 milionë lekë gjobë, ndëshkohen 8 lokale në Lezhë

Policia e Qarkut Lezhë ka ndëshkuar me masë administrative 1 milion lekë të reja dhe mbyllje të aktivitetit për një periudhë 6-mujore, 3 administratorë...

Itali/ Inaugurohet ura e re, pas rrëzimit që shkaktoi dhjetëra viktima

Zyrtarët në qytetin italian, Gjenova, janë duke inauguruar një urë të re, në vendin ku ndodhi incidenti tragjik dy vite më parë. Kujtojmë se si...