Kryesore

Historike, Bill Clinton mbërrin në Kosovë

               Publikuar në : 12:56 - 11/06/19 S.N

Ish-Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Bill Clinton, ka mbërritur sot në Kosovë. Vizita e Clinton përkon me rastin e 20-vjetorit të çlirimit dhe hyrjes së trupave të NATO-s në Kosovë.

Miku më i madh i shqiptarëve është pritur nga Ministri i Jashtëm i Kosovës, Behgjet Pacolli.

“Mirësevini sërish  Bill Clinton! Kosova është sot historia juaj e suksesshme e ndërtimit të shtetit. Udhëheqja juaj 20 vite më parë kundër tiranisë në favor të lirisë dhe demokracisë ishte vendimtare për të hapur një kapitull të ri në historinë njerëzore. Ju i dhatë politikës ndërkombëtare një dimension njerëzor”, shkruan Pacolli në fotot e publikuara në Twitter.


Gjatë vizitës së tij, Clinton do të takohet me Presidentin e Kosovës, Hashim Thaçin dhe më pas edhe me Kryeministrin Ramush Haradinaj.

Gjatë takimeve, Clinton edhe do të dekorohet.

Momenti i arritjes se Bill Clintonit ne Kosove

Gepostet von Klan Kosova am Dienstag, 11. Juni 2019

Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT