E mërkurë, 8 Prill, 2020
23 C
Tirana

Video/ E reja nga Shqipëria alarmon shkollën në Francë

Lexo edhe ...

Kurti: Do themeloj një ekip negociator! Unë drejtues, Thaçi anëtar

Kryeministri në detyrë i Kosovës Albin Kurti i ka shkruar letër Përfaqësuesit Special të Bashkimit Evropian për Dialogun dhe Çështje të tjera Rajonale të...

Temperaturat në rritje, njihuni me parashikimin e motit për nesër

Vendi ynë vijon të ndikohet nga kushtet e qëndrueshme atmosferike, ndërsa moti do të jetë i kthjellët përgjatë gjithë ditës së sotme në të...

Maqedoni e Veriut/ Shënohen 3 viktima në 24 orët e fundit

Numri i viktimave nga koronavirusi në Maqedoninë e Veriut është rritur, duke shkuar në 29. Sipas mediave vendase, në 24 orët e fundit në Maqedoni...

Ndjesë dhe falenderime ndaj infermiereve tona të vyera

Nga Prof. Dr. Isuf Kalo Sot është Dita Botërore e Shëndetit dhe Organizata Botërore e Shëndetësisë ka vendosur t’ua përkushtojë këtë ditë juve, infermiereve të...

Një adoleshente nga Shqipëria që vazhdon studimet në një shkollë të mesme në Francë rrezikon të dëbohet nga atje. Emri i saj është Misena dhe historia e saj  ka ngritur në këmbë gjithë shkollën ku ajo po mëson. Ajo është nxënësen ne një shkollë të Lorient, dhe e reja nga Shqipëria është e kërcënuar me dëbim, bashkë me vëllanë dhe nënën e saj. Një grup organizoni një demonstrim mbështetës, të enjten, përpara shkollës së saj, shkruan letelegramme.fr.

Vetëm problemi me theksin e gjuhës frënge i tradhton ata dhe u nxjerr në pah origjinë e prejardhje së tyre.  Kështu një francez flet se si ndihet tani vajza shqiptare. “Misena flet me lot në sy sa here që kujton të ardhme e saj nëse ajo do të dëbohet”.

“Kam shumë frikë nëse kthehem në vendin tim sepse atje nëna ime vëllai im dhe unë kërcënohemi” thotë e reja nga Shqipëria. Vështirë të dihet diçka më shumë lidhur me këtë kërcënime, nëse kanë të bëjmë me arsye familjare apo dhe gjendja katastrofike e Shqipërisë si dhe politika që sundon atje.

Një shembull i integrimit

Në Francë vajza nga Shqipëria ka shkuar dy vite më parë, ndërsa një nxënës pranë shkollës  “Dupuy de Lome”, është e habitur se si Misena është integruar shumë shpejt atje.

“Fillimisht, ajo nuk flasite, dhe pastaj ne e bindi atë se ajo duhej të bënte diçka,” tha Mathis Lecréour, nënkryetar i këshillit të shkollës së mesme, kreu i grupit të studentëve që mobilizoi protestën në mbështetje të Misena.

“Që nga 30 nëntori Misella e ka humbur dhe duke sikur nuk “ekziston më”.  Në atë kohë, nëna e saj e mori letrën ku ishte informuar se familja kishte afat deri me 21 dhjetor të t’u larguar nga vendi, përndryshe ajo do të përballej me procedurat e dëbimit.  Vëllai i saj Mirse, vazhdon shkollë profesionale Jean Guehenjo në Vannes, por ata do të kthehen në Shqipëri. Kjo ide natyrisht që na tmerron”, -tha ai.

“Kjo situatë është edhe më absurde, pasi Misena dhe vëllai i saj janë shembuj të integrimit”, thotë Andre Garrec, një mësues i shkollës. Të njëjtin mendim ndan gjithashtu dhe Christine Sanchez, mësueseja kujdestare Misena. “Misena është një studente jashtëzakonisht i ndritshme, ajo mësoi frëngjisht në kohë rekord. Sot ajo është plotësisht e aftë të kalojë BAC-in e frëngjishtes “, thotë mësuesja e saj.

Peticioni dhe mbledhja

Spontanisht, një kolektiv u formua për të mbështetur familjen. I përbërë nga nxënësit e shkollave të mesme, mësuesit, prindërit e nxënësve, ata u  ngritën në një peticion. “Ne ishim të befasuar nga mirëpritja e këtij peticioni të marrë nga studentët. Tashmë disa klasa të plota e kanë kthyer atë. Rrjetet sociale kanë reaguar gjithashtu shumë shpejt, “tha Yohann Méar, një anëtar i Regards, gazeta e shkollës së mesme.

Dhe për të thirrur sa më shpejt të jetë e mundur autoritetet, veçanërisht kryetari i bashkisë dhe prefekti, ata organizojnë nesër në ora 10 një tubim jashtë shkollës. “Ajo që është shqetësuese është se kjo ndodh gjatë festave të shkollës”, këmbënguli André Garrec. Sot avokati i familjes ndjek çështjen nga afër por i duhet të procedojë shpejt. Gjithashtu nuk përjashtohet që grupi të vendosë shpejt një veprim tjetër, duke shkuar në prefekturë, për shembull. TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoriaTë fundit

Kurti: Do themeloj një ekip negociator! Unë drejtues, Thaçi anëtar

Kryeministri në detyrë i Kosovës Albin Kurti i ka shkruar letër Përfaqësuesit Special të Bashkimit Evropian për Dialogun dhe Çështje të tjera Rajonale të...

Temperaturat në rritje, njihuni me parashikimin e motit për nesër

Vendi ynë vijon të ndikohet nga kushtet e qëndrueshme atmosferike, ndërsa moti do të jetë i kthjellët përgjatë gjithë ditës së sotme në të...

Maqedoni e Veriut/ Shënohen 3 viktima në 24 orët e fundit

Numri i viktimave nga koronavirusi në Maqedoninë e Veriut është rritur, duke shkuar në 29. Sipas mediave vendase, në 24 orët e fundit në Maqedoni...

Ndjesë dhe falenderime ndaj infermiereve tona të vyera

Nga Prof. Dr. Isuf Kalo Sot është Dita Botërore e Shëndetit dhe Organizata Botërore e Shëndetësisë ka vendosur t’ua përkushtojë këtë ditë juve, infermiereve të...

Paketat e ndihmës ekonomike/ Denaj: Ja pse nuk krahasohemi dot me Italinë e Spanjën

Ministrja e Ekonomisë dhe Financave ka treguar se pse paketa e ndihmës ekonomike në Shqipëri, nuk krahasohet me atë të vendeve si Italia apo...
Kthehu
WhatsApp KONTAKTO TT