E shtunë, 31 Korrik, 2021
31.5 C
Tirana

Video/ Dubai krijon shiun artificial nëpërmjet dronëve fluturues

Emiratet e Bashkuara Arabe kanë krijuar shiun artificial, duke përdorur dronë që fluturojnë në re dhe lëshojnë ngarkesa elektrike për të mposhtur temperaturat e larta deri në 50 gradë celcius që kanë pushtuar vendin.

Shiu është formuar duke përdorur teknologjinë e dronëve që u jep reve një goditje elektrike për t’i ‘kapur ato’ duke u grumbulluar së bashku dhe për të prodhuar reshje, shkruan Daily Mail.

Emiratet e Bashkuara Arabe janë një nga vendet më të thata në Tokë dhe shpreson se teknika mund të ndihmojë në rritjen e reshjeve të saj të dobëta vjetore.

Mesa duket, kjo metodë po funksionon. Pamjet e bëra publike nga Qendra Kombëtare e Meteorologjisë së Emirateve të Bashkuara Arabe, tregojnë reshje të mëdha shiu në të gjithë vendin.

Shërbimi Kombëtar i Motit tha se reshjet ishin përforcuar nga një teknikë e njohur si mbjellja e reve dhe synonin të rrisë kondensimin e tyre me shpresën se mund të shkaktonte shi.

Shiu artificial po krijohet duke përdorur teknologjinë e dronëve në kërkimet e udhëhequra nga ekspertët në Universitetin e Reading në Britaninë e Madhe. Profesori Maarten Ambaum, i cili punoi në projektin special, i tha BBC në fillim të këtij viti se Emiratet e Bashkuara Arabe kanë mjaftueshëm re për të krijuar kushte që lejojnë reshje shiu.

Teknologjia përdor një dron për të lëshuar ngarkesa elektrike në re, gjë që ndihmon pikat e ujit të bashkohen për të formuar reshje, ‘si flokët e thatë në një krehër’. “Kur pikat të bashkohen dhe të jenë mjaft të mëdha, ato formojnë reshje shiu”, tha profesori Ambaum.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

45 raste të reja në 24 orët e fundit, asnjë viktimë

Në përditësimin e radhës nga Ministria e Shëndetësisë, vihet re një rritje e rasteve të infektimeve në 24 orët e fundit. Fatmirësisht nuk ka...

Përjashtohen nga Olimpiada dy atletë që shkelën rregullat kundër COV*D-19

Dy xhudistë të Gjeorgjisë janë përjashtuar nga Lojërat Olimpike Tokio 2020, pasi kanë dalë për shëtitje jashtë Fshatit Olimpik, ka raportuar agjencia japoneze e...

Vrasja e kushëririt/Autori: Unë kam qëlluar, të lirohet nipi dhe vëllai

Në njoftimin zyrtar nga policia u tha se shtetasi Kastriot Hasalla u vetëdorëzua, për vrasjen e Romeo Hasalla, 30-vjeç, dy ditë më parë. Po...

“Vëllezërit rrahin drejtorin e Kadastrës”, Lame zbulon vendimin për pronat

Kreu i Kadastrës, Artan Lame, ka reaguar ndaj një lajmi ku thuhej se drejtori i Kadastrës së Elbasanit është dhunuar. Marrë shkas nga ky...

“Këta s’kanë turp”, mjeku rikthehet në detyrë pasi e shkarkuan

Mjeku Petrit Vargu, i shkarkuar nga detyra disa muaj më parë, do të rikthehet së shpejti në detyrë, pas vendimit të formës së prerë...