E premte, 23 Korrik, 2021
28.5 C
Tirana

Tërheqja e trupave amerikane nga Afganistani, Bush: Pasojat do të jenë të rënda

Ish Presidenti i Shteteve të Bashkuara George W Bush, i cili inicioi pushtimin Amerikan të Afganistanit në 2001, ka paralajmëruar se tërheqja ushtarake e SHBA-së dhe NATO-s do kthejë sundimin brutal të Talibanëve.

“Pasojat do të jenë tepër të rënda, tha ish Presidenti Bush në një intervistë me transmetuesin gjerman Deutsche Welle lëshuar të mërkurën, shkruan News24. Në intervistën e regjistruar në shtëpinë verore të Bushit në Kennebunkport, Maine, ish-presidenti u pyet nëse tërheqja është një gabim.

Bush u përgjigj: “Ju e dini, unë mendoj se është, po. Është e pabesueshme se si ajo shoqëri ndryshoi nga brutaliteti i Talibanëve, dhe krejt papritur, kam frikë se gratë dhe vajzat afgane do të pësojnë dëm të papërshkrueshëm.”

Bush ishte president kur operativët e al-Kaidës rrëmbyen aeroplanë komercialë dhe fluturuan me avionët në kullat e Qendrës Botërore të Tregtisë në New York dhe selinë ushtarake të Pentagonit jashtë Uashington, DC në 11 Shtator 2001.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës pushtuan Afganistanin muajin tjetër në ndjekje të al -Udhëheqësi i Kaedës Osama bin Laden, i cili ishte duke u pritur nga Talibanët. 20 vjet më vonë, Presidenti Joe Biden po ndjek një marrëveshje të negociuar me Talibanët për të tërhequr forcat e SHBA dhe ato të huaja.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Ndryshimet klimatike u përshkruan në 1865, pse nuk u dëgjuan shkencëtarët?

Nga Sylvia G. Dee, PhysOrg Shumë kohë përpara ndarjes aktuale politike mbi ndryshimet klimatike, madje edhe para Luftës Civile të SHBA (1861-1865), shkencëtarja amerikane Eunice...

Koronavirusi, 31 raste të reja në 24 orët e fundit

Situata epidemiologjike në vendin tonë mbetet e qëndrueshme. Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit, janë regjistruar 31 raste...

Dramatike në Turqi/ Përmbytjet shkaktojnë dëme masive (Video)

Pas Evropës Perëndimore, Kinës dhe Indisë, edhe Turqia është përfshirë nga përmytje shkatërrimtare dhe vërshimet e ujit, për shkak të reshjeve të dendura të...

Sanço te Mançester Junajtid, transferim dhe pagë marramëndëse për 21-vjeçarin

Jadon Sanço është futbollisti më i ri i Mançester Junajtid. 21-vjeçari anglez, u transferua në Premier Ligë, pas 4 sezoneve në Gjermani, me skuadrën...

Malaj: SPAK do të pyesë Petro Koçin edhe për akuzat publike ndaj Edi Ramës

Ish-ministri i Financave, Arben Malaj ka komentuar deklaratën e deputetit të zgjedhur Petro Koçi, i cili tha se në Fier, individë të botës së...