E mërkurë, 21 Tetor, 2020
6 C
Tirana

Video/ 32-vjeçarja ngrihet në këmbë pas 3 vitesh paralizë, terapisti: Si ndodhi mrekullia

Më të lexuarat

Një izolim i dytë nga koronavirusi? Rrakacolli tregon skenarët

Rritja alarmante  e rasteve të reja me Covid-19 ditët e fundit në vend, ka shtuar frikën te qytetarët se mund të ketë një izolim...

Italia e gjunjëzuar nga koronavirusi, regjistron shifra alarmante. Masat e reja

Italia është e gjunjëzuar nga koronavirusi. Pas rritjes së numrit të rasteve të reja, Italia do t’i ashpërsojë masat kundër covid-19. Të dielën mbrëma,...

Abuzim me tendera, SPAK arreston ish-drejtorin e Prokurimeve të OSHEE

Policia e Tiranës ka kryer ekzekutimin e urdhërarresteve për disa zyrtarë të OSHEE-së, me urdhër të SPAK-ut. Në pranga ka rënë, ish-Drejtori i Prokurorimeve të...

Rekord i ri të infektuarish, konfirmohen 4 humbje jete në 24 orët e fundit

Ende nuk ka asnjë shenjë përmirësimi nga situata me pandeminë në vend. Gjatë 24 orëve të fundit kanë ndërruar jetë 4 persona. Burime zyrtare nga...

Kina, 3 Hëna artificiale në orbitë për të kursyer energjinë elektrike

Ambicia e hapur e Kinës për të qenë superfuqia kryesore e botës, po shtrihet edhe në dominimin e hapësirës, ku rivalja kryesore është sërish...

Keni aplikuar për Lotarinë Amerikane? Ambasada del me njoftimin e rëndësishëm

Gjatë ditëve të fundit, Ambasada Amerikane në Tiranë ka këshilluar qytetarët shqiptarë mbi mënyrën e aplikimit për Lotarinë Amerikane. Të gjithë ata persona të cilët...

Ish-drejtoresha e Tatimeve tregon kujt i përket rafineria e Ballshit

Ish-drejtoresha e Tatimeve, Briseida Shehaj, ka lëshuar një deklaratë të fortë në lidhje me çështjen e rafinerisë së Ballshit. E ftuar në Syri.net, Shehaj...

Sherr me Luanën gjatë emisionit? Zbulohet e vërteta e largimit të Veleshnjës

Pak ditë më parë u aludua se aktori i humorit Rezart Veleshnja, kishte pasur një zënkë me moderatoren Luana Vjollca, dhe për këtë arsye...

Rekord infektimesh në Itali/ Rajonet fillojnë të mbyllen nga kjo fundjavë

Sikundër u njoftua më herët, Italia do të nis me masat e reja kufizuese, në tentativë për të ulur numrin e të infektuarve. Vala...

“Kam kaluar koronavirusin”, Alketa Vejsiu rrëfen përjetimet

Moderatorja Alketa Vejsiu ka zbuluar se e ka kaluar koronavirusin. Edhe ajo nuk i ka shpëtuar infektimit me COVID-19, por fatmirësisht simptomat duket se...

Në programin online “Fol me psikologen” me autore Ervisa Lulën është rrëfyer historia e pedagoges së Universitetit të Maqedonisë Sara Miftari Sadikit.

Sara me profesion psikologe, nëna e një djali 5 vjeçar prej 2 vitesh e gjysmë po lufton me një sëmundje të vështirë. Pas humbjes së të atit me të cilin ajo thotë se kishte një lidhje shumë të fortë jeta e saj ndryshoi.

Nuk mund ta pranonte këtë vdekje ndaj vendosi të jetonte duke e mohuar këtë fakt, por për shkak të kësaj traume të fortë u prek nga kjo sëmundje e rëndë. Sara u paralizua. Simptomat e para ajo thotë se u shfaqën teksa ishte duke blerë në një dyqan, mbeti e paralizuar dhe kërkoi ndihmën e ambulancës dhe të familjarëve.

Mjekët e diagnostikuan me Mielit Transversal, një sëmundje kjo që prek 1 në 100 mijë persona, pësoi kuadriplegji apo e thënë ndryshe paralizë të gjymtyrëve dhe humbje e ndjeshmërisë në disa pjesë të trupit.

Pas 2 vitesh e gjysmë trajtime dhe përkushtim ajo arriti të ngrihet nga karroca dhe të rifillojë jetën e saj. Pak muaj më parë një ngjarje shumë e bukur ka ndodhur me të gjatë një seance individuale terapie me psikoterapistin Elton Kazanxhi.

Për herë të parë ajo është ngritur në këmbë vetë pa patur nevojë të mbahet askund. Ajo rrëfen këtë eksperiencë të jashtëzakonshme duke thënë se kjo ishte hera e parë që u përballë me vdekjen e të atit dhe sëmundjen.

Psikoterapisti Kazanxhi ka rrëfyer këtë eksperiencë pas 15 vitesh karrierë në shtetin italian duke e konsideruar si një ngjarje që ndodh vetëm një herë në jetën e një terapisti. Sara Sadiki ka rekomanduar teknikën EMI si një teknikë efektive duke e konsideruar të rrallë këtë eksperiencë dhe duke theksuar fort rolin e një psikologu në rastet të tilla. /gsh

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Diplomati zbulon detajet: Ministri grek është me origjinë shqiptare

Ish-drejtori i Drejtorisë së Çështjeve Juridike e Konsullore, Ksenofon Kristafi ka folur lidhur me ministrin e Jashtëm grek, Nikos Dendias. Në një prononcim për “Open”,...

Arjan Çani: Dendias me origjinë nga Vunoi i Shqipërisë, kushëri me Ramën

Moderatori Arjan Çani ka hedhur disa hipoteza lidhur me kryeministrin Edi Rama dhe kryediplomatin Nikos Dendias, duke pohuar se të dy janë të afërm...

‘Deti’, Hajdari: S’ka zgjidhje tjetër përveç Hagës

Për kufirin detar mes Shqipërisë dhe Greqisë do të vendosë Gjykata e Hagës. Vendimi në fjalë u mor sot në takimin që zhvilloi ministri...

A mbetet Partia Socialiste caku i fundit i Metës?!

Nga: Ben Andoni Do jetë e vështirë për presidentin Ilir Meta të bëjë diçka, të lartësisë së egos së vet, me mbarimin e mandatit si...

Pezullon punësimet e portalit, lë nxënësit me aftësi të kufizuar pa mësim

Në kundërshtim me ligjin, pezullon punësimin për mësuesit ndihmës edhe pse këta të fundit i vendos portali “Mësues për Shqipërinë”. Jonida Jonuzi e cila ankohet...