Aktualitet

‘Vendet Islamike’, të dielën konferenca e parë e donatorëve për Shqipërinë


               Publikuar në : 09:06 - 05/12/19 Gentjan Progni

“Për Shqipërinë do të organizohen dy konferenca donatorësh”. Ky është lajmi që Kryeminstri Rama ka dhënë dje pas samitit të NATO-s. KM Rama ka pohuar se njëra nga konferencat do të organizohet nga KE dhe tjetra nga presidenti turk Taip Erdogan. Konferenca e parë do të jetë të dielën, në Stamboll.

“Dje e ka konfirmuar presidentja e Komisionit konferencën e madhe të donatorëve që do të jetë një sukses sepse krijon premisën për një qasje shtet me shtet në raport me Shqipërinë, me një potencial financimi të konsiderueshëm.

Ashtu sikundër me Presidentin e Turqisë do të jemi të dielën në konferencën e madhe të investitorëve në Stamboll, investitorë nga vendet e besimit mysliman që do ti adresojnë një mesazh të veçantë për këtë çështje, po vazhdojmë dhe në drejtim të vendeve të tjera të rajonit lindor. Jam optimist që do të kemi një mbështetje të konsiderueshme në raport me nevojën”, tha Rama.

Rama shprehet i vendosur në qëndrimet e tij kur thotë që edhe sikur asnjë të mos ndihmojë barra ekonomike do të përballohet nga buxheti i shtetit.

“Por sidoqoftë ne do të vazhdojmë punën edhe për financimin njësoj sikur të mos kishim asnjë lek nga askush. Skenari i përgatitur nga Ministria e Financave në bashkëpunim me kryetarin e Komitetit Kombëtar për Rindërtimin që praktikisht do të jetë program i veçantë në buxhetin e shtetit është ndërtuar në mënyrë të tillë që gjërat të bëhen pavarësisht sesa fonde do të vinë nga jashtë. Zërë se nuk do të vijë asnjë lekë. Dhe në proces do të axhustohen numrat me mekanizmat në varësi nga nevoja apo fondet që vinë”, tha Rama


Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT