E premte, 28 Janar, 2022
4.5 C
Tirana

Vdekja e Hitlerit 76 vjet më parë, çfarë tregoi ekzaminimi i dhëmbëve të tij

Diktatori nazist Adolf Hitler i kaloi ditët e tij të fundit në errësirë ​​në bunkerin e tij të rrethuar Fuhrerbunker, para se të vdiste 76 vjet më parë sot. 40 orë para vetëvrasjes së dyfishtë, Hitleri dhe Braun u martuan, shkruan Daily Star.

Besohet se ai dhe gruaja e tij e re gëlltiti të dy kapsulat e cianurit, të cilat ai i kishte provuar së pari në qenin e tij të dashur Blondi. Në fund të 30 Prillit, trupat e Hitlerit, 56 vjeç dhe Braun, 33 vjeç, u gjetën në bunker. Hitleri gjithashtu kishte qëlluar veten në tempull me pistoletën e tij të shërbimit.

Trupat e tyre u dogjën në kopshtin e kancelarisë nga të mbijetuarit e bunkerit dhe më vonë u gjetën nga trupat ruse.

Sipas një libri të quajtur Hitler’s Last Day, ai kishte kërkuar që kjo të ndodhte në “testamentin e tij politik”. Në testament shkruhej: “Unë dhe gruaja ime zgjedhim vdekjen për t’i shpëtuar turpit të shkarkimit dhe dorëzimit. Willshtë vullneti ynë që trupat tanë të digjen menjëherë. ” Vdekja e Hitlerit u njoftua një ditë më pas, më 1 maj.

Një gjykatë gjermane nuk e deklaroi Hitlerin zyrtarisht të vdekur deri në vitin 1956. Një ekzaminim i dhëmbëve të Hitlerit 70 vjet pas vdekjes së tij zbuloi se ato ishin një ndeshje e saktë, raportoi Deutsche Welle.

Dhëmbët janë autentikë, nuk ka dyshim të mundshëm. Studimi ynë vërteton se Hitleri vdiq në vitin 1945, ”-tha Philippe Charlier, autori kryesor i studimit në studimin i cili u botua në Gazetën Evropiane të Mjekësisë së Brendshme.

Ne mund të ndalojmë të gjitha teoritë e konspiracionit rreth Hitlerit. Ai nuk u arratis në Argjentinë me një nëndetëse, nuk është në një bazë të fshehur në Antarktidë ose në anën e errët të hënës.,”-vijoi ai.

4 ditë më vonë pas vdekjes së Hitlerit forcat e armatosura sovjetikegjetën një trup të djegur në një krater bombe dhe e identifikuan atë si trupin e diktatorit.

Dhëmbët e Hitlerit qenë të këqia dhe në atë mënyrë të këqia sa vetëm dhëmbët e tij e mundësuan që të identifikohet kufoma e tij”, shkroi në një artikull të botur në internet patologu forensik Mark Benecke, të cilin Televizioni National Geographic e ngarkoi që të ekzaminojë ato që kanë mbetur nga Hitleri.  Ai shton se kariesi dhe sëmundjet e mishit të dhëmbëve ndoshta kanë qenë shkaku për frymën me erë tmerrësisht të keqe të Hitlerit.

Sovjetikët i krahasuan dhëmbët e viktimës, që kishin proteza që binin në sy dhe të pazakonta dhe ura, me përshkrimet e ndihmësdentistes Käthe Heusermann. Më vonë, dentisti personal i Hitlerit, Hugo Blaschke, do të konfirmonte informacionet e aleatëve.

Dhëmbët e tij qenë kaq të këqia, sa dentisti i tij rrinte me të në bunker”, i thotë Liubov Summ, mbesa e përkthyeses ruse të Heusermannit, Elena Rshevskaja, gazetës Times of Israel. “Ekzistojnë fotografi që janë shumë të pakëndshme për t’i parë”.

Një historian kryesor ka detajuar teoritë më të egra të konspiracionit rreth “zhdukjes” së Adolf Hitlerit gjatë Luftës së Dytë Botërore. Eksperti i Gjermanisë Moderne Sir Richard Evans ka hetuar pretendimet në rritje që lideri nazist nuk e vrau veten në 1945.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

O mosmirënjohës, Berisha ju bëri njerëz ju nuk i jepni as dorën

Nga: Nikoll Lesi Sot shkoi në parlament, pas 4 muajve mungesë prej “Foltores”, ish-kryeministri Berisha. Foli, trazoi, turbulloi qetësinë e parlamentit dhe iku. Por ajo që...

Tr*toli në banesën e të vëllait, Agron Duka: Jam trembur shumë

Kreu i PAA-së, Agron Duka, ka shprehur shqetësimin pas shpërthimit të tritolit në shtëpinë e Armand Dukës, duke vënë në dukje se është i...

Zyrtari i DASH mesazh Berishës: Një i korruptuar s’mund të jetë fytyra e PD

Zv/Ndihmës Sekretari Amerikan i Shtetit, Gabriel Escobar, thekson se një person i shpallur "non grata" për korrupsion, nuk mund të jetë fytyra e PD-së....

Mesazhet e Nokës me Nikollën e Manjën/Alibeaj: “Foltorja” bashkëpunon me Ramën

Në seancën e djeshme plenare të zhvilluar në Kuvend, mediat kanë kapur bisedat nga celulari i deputetit demokrat Flamur Noka, që ka zhvilluar në...

“Non grata”, Berisha: Kam bindjen se SHBA do ta korrigjojë gabimin

Për Berishën, deklarimi “non grata” nga ana e SHBA-së, është i bazuar në shpifje. Në emisonin "Opinion" në Tv Klan, Berisha ka deklaruar se...