E mërkurë, 4 Gusht, 2021
35.5 C
Tirana

Variantet e Covid/ Manastirliu-qytetarëve: Vaksinohuni gjatë muajve të verës

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu i ka bërë thirrje qytetarëve që të vaksinohen gjatë muajve të verës.

Gjatë një vizite në Lushnje, Manastirliu u shpreh se vaksinimi është e vetmja mënyrë për t’i bërë ballë varianteve të reja të koronavirusit.

”Vaksinim • Vaksinim • Vaksinim. Sa më shumë qytetarë të mbrojtur gjatë muajve të verës, aq më mirë do t’i bëjmë ballë varianteve të reja të mundshme të Covid19 dhe vjeshtës së ardhshmeVaksinimi i qytetarëve në Lushnje. ShqipëriaBuzëqesh”, shkruan Manastirliu në rrjetin social, Facebook.

Situata epidemiologjike në 24 orët e fundit

Janë kryer 3513 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitiv me Covid 19 tre qytetarë: 2 raste në Vlorë, 1 në Tiranë.

Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2 pozitiv, ndërkohë, janë shëruar 4 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 130,018 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (2 Korrik 2021)

Raste të reja ditore 3

Të shëruar në 24 orë 4

Të shtruar në spitale 3

Humbje jete në 24 orë 0

Testime ditore 3513

Testime totale 812,299

Raste pozitive 132,526

Raste të shëruara 130,018

Raste Aktive 52

Humbje jete 2,456

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 21

Shkodër 12

Elbasan 6

Durrës 5

Vlorë 3

Lezhë 2

Berat 2

Fier 1

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

I mori jetën gruas/40-vjeçari: Po e përgjoja, kishte një lidhje jashtëmartesore

Shqiptari Florand Shehu i cili masakroi me thikë gruan e tij para disa ditësh në Greqi, ka rrëfyer para autoriteteve se nuk ishte në...

VIDEO/Rama i shpalli ‘luf*ë të hapur’, Peleshi shfaqet me Dritan Lelin në Vlorë

Situata me zjarret është përkeqësuar gjatë ditëve të fundit. Flakët kanë mbërritur edhe në zonat e banuara, duke ndezur sinjalin SOS në Gjirokastër, Dukat,...

Verbëria e rutinës së dorëzimit të përditshëm

Nga: Agim Baçi Shpesh njerëzit tregohen të verbër, ose bëjnë sikur!”, tha shkrimtari portugez Jose Saramango në ceremoninë e marrjes së çmimit “Nobel” në vitin 1998, duke...

Humbi jetën mes flakëve/ Shoku i viktimës: Nuk kishim zjarrfikëse

Detaje të reja të rënda kanë dalë në dritë lidhur me ngjarjen e rëndë ndodhur dje në fshatin “Asim Zeneli” në Gjirokastër, ku mbeti...

E vr*u për pronën/ “I trembem hakmarrjes”, vëllai i vras*sit kërkon mëshirë

Pak ditë më parë, një sherr mes kushërinjve për pronën në Lushnje përfundoi me një të vrarë. Autori i krimit, Kastriot Hasalla pritet të...