E diel, 28 Nëntor, 2021
12.5 C
Tirana

SHBA, krijohet maska që diagnostikon nëse jeni infektuar me Covid-19

Inxhinierët në Massachusetts Institute of Technology dhe Universitetin e Harvardit kanë krijuar një maskë të re për fytyrën që mund të diagnostikojë përdoruesin me Covid-19 brenda rreth 90 minutash. Maskat janë të ngulitura me sensorë të vegjël, të disponueshëm që mund të vendosen në maska ​​të tjera për fytyrën dhe gjithashtu mund të përshtaten për të zbuluar viruse të tjera.

Sensorët bazohen në makineri qelizore të thara nga ngrirja që ekipi hulumtues ka zhvilluar më parë për t’u përdorur në diagnostikimin e letrës për viruse të tilla si Ebola dhe Zika, shkruan We Forum.

Studiuesit treguan se sensorët mund të përfshiheshin jo vetëm në maskat e fytyrës, duke ofruar një mënyrë të re për të monitoruar ekspozimin e punonjësve të kujdesit shëndetësor ndaj një sërë patogjenësh ose kërcënimesh të tjera.

“Ne kemi demonstruar se mund të thajmë një gamë të gjerë të sensorëve sintetikë të biologjisë për të zbuluar acide nukleike virale ose bakteriale, si dhe kimikate toksike, përfshirë toksinat nervore. Ne parashikojmë që kjo platformë të mundësojë biosensorë të brezit të ardhshëm të veshshëm për reaguesit e parë, personelin e kujdesit shëndetësor dhe personelin ushtarak”, thotë James Collins, Profesor Termeer i Inxhinierisë Mjekësore dhe Shkencës në Institutin për Inxhinieri dhe Shkencë Mjekësore të MIT (IMES) dhe Departamenti i Inxhinierisë Biologjike dhe autori i vjetër i studimit.

Sensorët e maskës së fytyrës janë të dizajnuara në mënyrë që të mund të aktivizohen nga përdoruesi kur të jenë gati për të kryer testin dhe rezultatet shfaqen vetëm në brendësi të maskës, për privatësinë e përdoruesit.

Peter Nguyen, një shkencëtar kërkimor në Institutin Wyss të Universitetit të Harvardit për Inxhinierinë e Frymëzuar Biologjikisht, dhe Luis Soenksen, një Ndërtues Sipërmarrjesh në Klinikën Abdul Latif Jameel të MIT për Mësimin e Makinës në Shëndetësi dhe një ish postdoc në Institutin Wyss, janë autorët kryesorë të punimit , e cila shfaqet sot në Bioteknologjinë e Natyrës .

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Masakrimi i masakrës

Nga: Luçiano Boçi  Kur ndodh një krim, gjëja kryesore që bëjnë autorët është djegia e mjeteve me të cilat kryhet krimi. Pra asgjësohet vetë krimi....

I ndaloi keçapin lojtarëve, kompania nuk ia përton Antonio Kontes

Emërimi i Antonio Kontes në krye të Totenhemit, solli ndryshime në klub. Tekniku i dha një vemendje të veçantë ushqimeve që konsumonin lojtarët, të...

FORMULA 1/ Presidenti ‘tradhton’ Shumakerin: S’është më i miri i historisë

Presidenti i FIA-s i ka befasuar të gjithë, duke mos e kurorëzuar si më të mirin ish-pilotin e tij në kohën e Ferrarit. Zhan...

Skandali me pagesat e UEFA-s, FSHF publikon “provat” e gabuara

Federata Shqiptare e Futbollit ka dalë sot me një tjetër qëndrim zyrtar rreth çështjes së skandalit të shpërndarjes së fondeve të UEFA-s, në mënyrë...

Kreu zbulime që e revolucionarizuan shkencën: Kush ishte Galileo Galilei

Në cilësinë e ”babait” themelues në fushën e fizikës dhe astronomisë, Galileo Galilei është i njohur për kontribute të panumërta në shkencë. Mendimtari italian,...