E hënë, 1 Mars, 2021
11 C
Tirana

Vaksinimi kundër Covid-19/ Vuçiç: Të gatshëm të ndihmojmë edhe shqiptarët

Presideni i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka thënë se janë të gatshëm që të ndihmojnë shqiptarët me vaksina.

I pyetur nga gazetarët, ai tha se serbët që jetojnë në Kosovë do të jenë në gjendje që të vaksinohen në Bujanovec.

“Një pjesë e njerëzve nga disa komuna duhet të vaksinohen në veri të Kosmetit, dhe një pjesë në Rashkë. Serbët që jetojnë në Kosovë do të jenë në gjendje të vaksinohen në Bujanovac. Një pjesë e veçantë e Shtabit të Krizave dhe Zyra për Kosovë dhe Metohi do të merren me këtë, dhe ne do të shohim se si t’i ndihmojmë shqiptarët nëse mundemi,” tha ai.

Në lidhje me dhurimin e 8 mijë vaksinave drejt Maqedonisë së Veriut, ai tha se ky veprim tregon përgjëgjësinë e tyre dhe gatshmërinë për të ndihmuar. Ndërkohë, Serbia nisi ditën e sotme vaksinimin masiv të popullsisë me vaksinën kineze.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

A do të ketë një 2-Mars tjetër? Ja si përgjigjet Presidenti Meta

Ilir Meta: Nuk kam pasur kohë të mendoj për këtë gjë, por nuk e di a do më zërë gjumi sot, por do përpiqem...

”Nuk ishte vetëm”/ Flet kamerieri që i shërbeu kafenë e fundit Behar Sofisë

Personi që i shërbeu kafenë e fundit Behar Sofias, kamerieri i lokalit me inicialet K.Gj., ka treguar se 66-vjeçari nuk ishte vetëm ditën që...

Kreu i OBSH: Shtetet bëjnë gabim të madh nëse mbështeten vetëm te vaksina

Organizata Botërore e Shëndetësisë deklaroi se rritja e madhe e rasteve të reja me koronavirus në 57 shtete, vjen si pasojë e varianteve të...

Kreu i PE: Të gatshëm të ndihmojmë Shqipërinë në luftën kundër Covid-19

Presidenti i Parlamentit Europian, David Sassoli ka reaguar pas takimit në Bruksel me kryeministrin Edi Rama. Sipas Sassoli, institucioni që ai drejton dha “ok”-in për...

Kosova në pritje të konfirmimit nga COVAX për marrjen e vaksinave

Ministria në detyrë e Shëndetësisë në Kosovë tha se është në pritje të “konfirmimit final” nga COVAX për marrjen e dozave të para të...