E premte, 15 Janar, 2021
6 C
Tirana

Vaksina e Oksford-AstraZeneca-s, efikasitet mesatar prej 70.4%

Kompania AstraZeneca dhe universiteti i Oksfordit kanë shumë punë për të bërë për të konfirmuar nëse vaksina e tyre kundër COVID-19-s mund të jetë 90 për qind efektive, sipas të dhënave të rishikuara e të publikuara në revistën mjekësore Lancet të martën. Kjo pritet ta ngadalësojë potencialisht shpërndarjen e vaksinës së tyre.

Ekipi britanik, që fillimisht u pa si pararojë në garën për prodhimin e një vaksine kundër koronavirusit, u tejkalua nga prodhuesi amerikan i ilaçeve Pfizer, dozat e të cilit me një normë suksesi prej rreth 95%, nisën të injektohen tek pensionistët në Angli të martën.

Rezultatet e hollësishme nga shqyrtimi i vaksinës së AstraZeneca-s dhe Oksfordit janë pritur me padurim pasi disa shkencëtarë kritikuan mungesën e informacionit pas njoftimit fillestar të të dhënave muajin e kaluar.

Në njoftimin e universitetit të Oxfordit të martën thuhej se vaksina kundër COVID-19-s e prodhuar nga kompania AstraZeneca dhe universiteti i Oksfordit dëshmoi një efikasitet mesatar prej 70.4 për qind sipas të dhënash të grumbulluara nga provat klinike të fazës së fundit.

Rezultatet e parashikuara të studimit, të botuara në revistën mjekësore Lancet, treguan se efikasiteti i vaksinës kandidate ishte 62% për ata të cilëve u ishin dhënë dy doza të plota dhe 90% tek një nëngrup pjesëmarrësish, të cilëve fillimisht u ishte dhënë një gjysmë doze, e më pas një e dozë e plotë e vaksinës.

Shefi Ekzekutiv i AstraZeneca, Pascal Soriot tha se prodhuesi i ilaçeve kishte filluar dorëzimin e të dhënave tek autoritetet rregullatore në të gjithë botën për të kërkuar miratimin e hershëm të vaksinës.

Zinxhirët tanë globalë të furnizimit janë duke funksionuar, të gatshëm për të filluar shpejt shpërndarjen e qindra miliona dozave“, shkrehej ai në një deklaratë të lëshuar nga universiteti i Oksfordit./VOA/

Lexo edhe :   Mjeku Koni: As ISHP-ja nuk e di si erdhi vaksina, Pfizer dhe Moderna s’na dalin
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Përmbytjet ‘mollë sherri’, Rama: Meta është në hall, se ndihmoj dot

Rama i ka kthyer përgjigje Metës sa i takon përmbytjeve. Kujtojmë këtu se presidenti Ilir Meta kërkoi reagim të shpejtë nga qeveria dhe jo...

Vetë e bëri vaksinën, Rama ua pret shkurt deputetëve

Kryeministri Rama deklaroi në konferencën me gazetarët se asnjë ministër, deputet dhe drejtor që nuk është mbi 75 vjeç, nuk do të jetë i...

Bien infektimet, Kosova lehtësohen masat anti-Covid

Gjatë ditëve të fundit është vënë re një situatë diku më e përmirësuar në Kosovë, si pasojë e koronavirusit vdekjeprurës. Teksa numri i të...

I dogjën makinën, ja kush ishte ‘shënjestra’

Një automjet tip "BMW X5" u përfshi nga flakët mëngjesin e sotëm në lagjen 15 në Durrës, duke u djegur plotësisht në pjesën e...

Rama i sigurtë për fitoren, bën bilancin para zgjedhjeve

Në një konferencë për mediat, kryeministri Rama u ndal tek përmbytjet në vend, duke thënë që jemi përmisuar në krahasim me vitet e kaluara....