E mërkurë, 20 Janar, 2021
9 C
Tirana

Vaksina e 3-të anti-covid/ Kreu i OBSH: Dritë në fund të tunelit

Kreu i Organizatë Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus është shprehur se lajmi për vaksinën e tretë anti-Covid i ka rritur më shumë shpresat për shpëtuar nga virusi Sars Cov 2.

Në një intervistë për mediat ndërkombëtare, ai ka thënë se drita në fund të tunelit është po rritet më shumë dita-ditës.

Më tej, Ghebreyesus shtoi se çdo qeveri duhet të siguroj që shpërndarja e vaksinave të jetë në mënyrë të barabartë.

Ai gjithashtu vuri në dukje edhe shpejtësinë rekord që u prodhuan këto vaksina.

“Me lajmet e fundit pozitive nga provat e vaksinave, drita në fund të këtij tuneli të gjatë dhe të errët po rritet edhe më shumë. Tani ekziston shpresa e vërtetë që vaksinat në kombinim me masa të tjera të provuara dhe të testuara të shëndetit publik, do të ndihmojnë për t’i dhënë fund pandemisë. Rëndësia e kësaj arritje shkencore nuk mund të mbivlerësohet. Asnjë vaksinë në histori nuk është zhvilluar aq shpejt sa këto,” u shpreh ai.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

”Betohem”/ Joe Biden, zyrtarisht Presidenti i 46-të i SHBA-ve: Ditë shprese

Joe Biden është betuar si Presidenti i 46-të i Sheteve të Bashkuara të Amerikës. Gjatë betimit të Biden, të gjithë të pranishmit janë ngritur...

Kamala Harris betohet si zv/Presidente e SHBA-ve

Nënpresidentja e Shteteve të Bashkuara, Kamala Harris, bëri betimin në pozitën e re. Harris është nënpresidentja e parë grua dhe me ngjyrë në historinë...

BE ofron një fillim të ri në marrëdhëniet me SHBA

BE i ka ofruar Presidentit të ardhshëm të SHBA Biden një fillim të ri në marrëdhënie. Presidenti i Këshillit të BE, Charles Michel foli...

Detaje nga shpërthimi i fuqishëm në Madrid, raportohet për 2 viktima

Një shpërthim i fuqishëm ka ndodhur sot në një ndërtesë në Madrid duke lënë të paktën dy persona të vdekur dhe disa të plagosur. Kryetari...

Basha: Kur Rama qesh, Shqipëria qan. Njerëzit janë lodhur prej tij

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha i është përgjigjur kryeministrit Edi Rama, pasi ky i fundit i quajti memexhinj aleatët e demokratëve. Basha thotë se...