Kronikë

“Unaza e Re”/ “Ja vdekje ja liri, rrëmbeni armët të luftoni të gjithë”


               Publikuar në : 19:47 - 12/10/19 M. S

Lindita Protoduari, një nga protestueset e “Unazës së Re”, ka mbajtur një fjalë sot gjatë protestës, ku ka thënë se ata nuk tërhiqen deri në fund. Ajo deklaroi para policisë e protestuesve se nuk trembet as nga burgu dhe as nga zinxhirët, dhe bëri thirrje për të rrëmbyer armët të gjithë dhe të luftojnë për të drejtën e tyre.

“Hapni sytë dhe shikoni, hapni veshët dhe dëgjoni, këtu po bëhet një genocid. Ja vdekje ja liri, rrëmbeni armët të luftoni të gjithë. Unaza është e jona, ne nuk na tremb as burgu dhe as zinxhirët, dhe do i shkojmë deri në fund”, u shpreh Lindita Protoduari.

Forca të shumta policie u mbodhën pasditen e sotme tek “Unaza e Re”, aty ku për mëse një viti, banorët e “Astirit” mblidhen për të protestuar kundër prishjes së banesave të tyre, që preken nga zbatimi i projektit të zgjerimit të “Unazës së Madhe”.

Arrestimet në Astir/ Protestuesja: Gjaku të vejë në gju, nuk do i lëmë shtëpitë

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT