E enjte, 17 Qershor, 2021
16.5 C
Tirana

Ultimatumi i ambasadores Yuri Kim: S’ka pazare me Reformën Zgjedhore dhe atë në Drejtësi

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Yuri Kim, ka lëshuar një mesazh mjaft të fortë ndaj klasës politike. Ajo ka paralajmëruar se nuk ka pazare për Reformën Zgjedhore dhe atë në Drejtësi. Po kështu, me një mesazh mjaft të qartë dhe të drejtëpërdrejtë, ambasadorja ka kërkuar që ti jepen fund lojërave politike, dhe që liderët të mbajnë fjalën e tyre para popullit.

“Mesazhi im është shumë i qartë. SHBA duan të njëjtën gjë që populli shqiptar do. Duam që Shqipëria të jetë aleat i fortë, i aftë i SHBA dhe të jetë pjesë e familjes evropiane.

Ju nuk mund ta keni këtë pa Reformë Zgjedhore, ju nuk mund ta keni këtë pa Reformë në Drejtësi.

Këto të dyja s’janë pazare, por domosdoshmëri. Është koha të realizohen, jo për lojëra.

Është koha të realizohet Reforma në Drejtësi dhe ajo Zgjedhorja. Është koha që liderët të mbajnë fjalën para shqiptarëve. Kjo është ajo që shqiptarët dhe SHBA-të presin prej tyre”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Reporterët pa Kufij: Rusia po i vret mediat e pavarura

Reporterët pa Kufij paralajmëruan për “zhdukjen graduale” të mediave të pavarura në Rusi dhe i kërkuan presidentit Vladimir Putin që të shfuqizojë të ashtuquajturin...

Italia ”shkërmoq” Zvicrën dhe kalon në raudin tjetër të ”Euro 2020”

Përfundon ndeshja e Grupit C. Italia ka mundur me rezultatin e pastër 3-0, Zvicrën dhe është kualifikuar në raundin tjetër të “EURO 2020”. Ndeshja u...

Irani synon blerjen e satelitëve rusë

Njoftimet se Irani po kërkon të blejë një sistem satelitor rus të avancuar nuk janë "veçanërisht shqetësuese" për sigurinë e trupave amerikane në rajon,...

Padia e Metës për Teatrin Kombëtar, Kushtetuesja tërhiqet për të marrë vendimin

Ka përfunduar pas 12 orësh, seanca në Gjykatën Kushtetuese për çështjen e shembjes së Teatrit Kombëtar, e cila filloi mëngjesin e sotëm rreth orës...

“Mos përdor gjuhën e Bashës”/ Spiropali debat me Abilekajn për 25 prillin

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin dhe gazetari Enton Abilekaj, janë përfshirë në një debat mbrëmjen e sotme. Të ftuar në emisionin ''Open''...