E shtunë, 28 Nëntor, 2020
8 C
Tirana

UÇK-ja/ Ngjela: Bashkimi i Shqipërisë me Kosovën do lërë PS në minorancë

Më të lexuarat

Tronditet Bulqiza/22-vjeçari u qëllua nga shoku i tij, ja çfarë ka ndodhur

Policia e Bulqizës duket se është drejt zbardhjes së ngjarjes së rëndë, ndodhur mbrëmjen e djeshme, ku ka humbur jetën një i ri. 22-vjeçari...

U ekzekutua me 8 plumba në Belgjikë, zbardhet identiteti i shqiptarit të vrarë

Mbrëmjen e djeshme, Brukseli u tmerrua nga të shtëna armësh, nga të cilat mbeti i vdekur një 38-vjeçar shqiptar. Ditën e sotme, është zbardhur identiteti...

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

A do të na mbrojë vaksina e Covid-19?

Pretendentët kryesorë në garën e vaksinave COVID-19 kanë patur nivele të ndryshme suksesi pas provave klinike, por çfarë do të thotë kjo për luftën...

Kurba e Covid mbetet e lartë në vend, 10 viktima

Situata epidemiologjike në vend, mbetet e rënduar pasi vijojnë të regjistrohen shifra të larta të të infektuarve dhe viktimave nga Covid-19. Ministria e Shëndetësisë informon...

Ish-konkurrenti i “Për’puthen” i nxjerr bojën emisionit, nxjerr prapaskenat

Një ish-konkurrent i “Për’puthen” ka publikuar fotot e dyshimta të lojtarit të këtij edicioni, Atdheut, para se të bëhej pjesë e emisionit. Siç duket...

”Për dy javë zhduket Covid nga planeti”/ Mjeku popullor tregon terapinë

Mjeku popullor, Ruzhdi Metali është shprehur se virusi Covid-19, mund të zhduket për dy javë nga planeti. Në ''Zonë e Lirë'', ai tha se fillimisht...

“Një pllakë tektonike po lëviz”, sizmologu i njohur turk paralajmëron banorët

Gjatë paradites se sotme, lëkundje të forta u ndjenë në Turqi, duke i shtuar edhe më tej panikun qytetarëve se do të rikthehet situata...

Pamje të rënda nga aksidenti i yllit të Arsenalit, udhëtonte me mjetin luksoz

Pamje të tmerrshme të aksidentit të mesfushorit të Arsenalit, Joe Willock, kanë bërë xhiron e rrjetit. Ai po udhëtonte me mjetin e tij luksoz...

Covid-19 në vend/ Bien infektimet, numri i viktimave mbetet i lartë

Kurba e Covid-19, ka pësuar një rënie të lehtë në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit, 545 persona rezultuan...

Për Spartak Ngjelën shqetësimi i Kryeministrit Edi Rama dhe Partisë Socialiste për hetimin e UÇK-së lidhet me interesat e saj politike. Ai tha se çështja është se në rast të një bashkimi kombëtar, PS do të ishte në minorancë.

Sipas ish-ministrit të Drejtësisë “PS dhe Edi Rama nuk kanë akses në Kosovë në rast se do të kemi bashkim kombëtar, sepse nuk kanë vota atje” dhe se “e vetmja mundësi është që të mos krijojë rënie PDK.”

“Pse shqetësohet Rama dhe PS është politike, vetëm një mendje e dobët nuk e kupton se Shqipëria dhe Kosova do të jenë një shtet. Edhe në rast se kjo vonohet mundësi ekziston në logjikën politike. Po të mos jetë PDK që ka dalë nga UÇK dhe që është e lidhur historikisht me PS, bashkimi i Shqipërisë me Kosovën e lë PS në minorancë,. Mos e shikoni aq të cekët lëvizjen e Ramës. Akuzat shkatërrojnë PDK dhe ngrenë LDK”, tha Ngjela.

Sipas avokatit, koha se kur mund të ndodhi bashkimi kjo është një çështje që varet nga ndërkombëtarët dhe sipas tij me ardhjen e Joe Biden në krye të Shtëpisë së Bardhë kjo çështje do të ngrihet.

Për akuzat ndaj liderëve të UÇK-së, Ngjela tha se akuzat në fakt janë ngritur nga shqiptarë të Kosovë dhe media i ka pasqyruar akuza të tilla. Ai madje theksoi se është i bindur se UÇK ka rënë në krime “anësore” por kjo varet sa do të provohet në gjykatë. Ngjela solli si shembull dhe krimet nga Ushtria Nacional Çlirimtarë në Shqipëri.

Lexo edhe :   Video/ 108-vjetori i Pavarësisë: Meta dhe Rama me maskë në Vlorë

“Akuzat ia kanë bërë individë shqiptarë që i kam parë rast pas rasti në shtyp që kanë denoncua se i është vrarë babai, tjetrit vëllai dhe përmendin tim ia ka vrarë UÇK. Gjithçka varet nga provat, por unë di që ka një precedent për terrorizmin në luftë kemi luftën nacional-çlirimtare. Kjo ka ndodhur në Shqipëri. Familja e Qemal Stafës nuk e pranon vizitën e Enver Hoxhës në shtëpi sepse mendonin e kishte vrarë ai. Luftërat guerile kanë rënë edhe në krime anësore. Kemi një fakt shumë tronditës që e kanë thënë krerë të LDK që kanë dashur të vrasin dhe Rugovën”, tha Ngjela në ‘Euronews’.

Lexo edhe :   Tërmeti i 26 nëntorit, një vit më pas
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si mund ta padisë Gjermania Asadin për përdorim armësh kimike?

Drejtësia gjermane po shqyrton mundësinë e ngritjes së një padie për sulmet me gaz helmues në Siri. Deutsche Welle dhe "Der Spiegel" biseduan me...

Rita Ora uron ditën e flamurit në gjuhën shqipe dhe me foto provokuese

Rita Ora, këngëtarja me famë botërore asnjëherë nuk harron origjinën e saj. Ajo ka uruar Ditën e Flamurit me disa foto shumë provokuese, ku shihet...

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

Nuk ka llogari bankare, liderja e Hong Kongut i mban paratë në shtëpi

Shefja ekzekutive e Hong Kongut, Carrie Lam, ka thënë në një intervistë televizive se ajo duhet të ruajë “grumbuj parash” në shtëpi, sepse nuk...

Video/ Sulmuesi shqiptar shënon në fund, i jep 1 pikë skuadrës turke

Sulmuesi, Jetmir Topalli ka shënuar gol në minutën e 95’ në sfidën e Superligës turke, të zhvilluar midis Gazientep dhe Jeni Malatjaspor. 22-vjeçari nga Kosova...