E diel, 17 Tetor, 2021
17.5 C
Tirana

U vëzhgua dhe filmua prej javësh nga SPAK, gjykata lë në burg prokurorin

Gjykata e Tiranës ka lënë në burg prokurorin Edmond Karriqin. Po të njëjtën masë sigurie, ka marrë dhe shoferi i tij Isuf Gega. GKKO ka lënë në burg drejtuesin e prokurorisë së Kukësit, Edmond Karriqin, i cili u arrestua pak ditë më parë për korrupsion si dhe shoferin e tij Isuf Gegën. ‘Arrest në burg’ është dhënë edhe për dy personat e tjerë të përfshirë, Emirjan Beu dhe Dritan Dedja.

Kreu i Prokurorisë Kukës, Edmond Karriqi, i prangosur nga SPAK, është vëzhguar dhe përgjuar prej javësh, ku është vërtetuar edhe marrja e shumës prej 2 mijë euro kundër zbutjes së masës së vendimit për një të arrestuar. Edhe pse deri tani është faktuar përmes filmimeve vetëm rryshfeti prej 2 mijë euro që prokuroi mori përmes sekserëve të ngjarjes, mendohet se thuajse të njëjtën shumë mund të ketë marrë nga të pakën 3 persona që u ka lehtësuar masën e sigurisë.

SPAK e ka hetuar, përgjuar e vëzhguar prej kohësh takimet që prokurori i Kukësit zhvillonte me sekserët e tij. Paratë i janë dhënë në dollarë, por nuk janë pranuar nga prokurori Karriqi dhe për këtë sekseri i ka kthyer ato në këmbim valutor në euro dhe më pas ia ka dhënë. Gjatë kontrolleve në shtëpinë e tij, SPAK ka gjetur vetëm shumën prej 200 mijë lekë të reja, që nuk cilësohet si shumë e konsiderueshme për hetim.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mbështetësve të Lulzim Bashës tani po u del “droga”

Nga: Alfred Peza Lehtësia e papërballueshme me të cilën Lulzim Basha u artikuloi vendimin për largimin e Sali Berishës nga Grupi Parlamentar i PD, pas...

Itali/Vodhi brioshët, të nesërmen i paguan. Pronari i lokalit i ofron një punë

Ai vjedh brioshët në lokal, pastaj të nesërmen kërkon falje dhe paguan. Një histori dëshpërimi, por edhe mbi të gjitha dinjiteti dhe solidariteti që...

Kolumbia sterilizon hipopotamët e “Mbretit të kokainës”

Një grup hipopotamësh - një trashëgimi e padëshiruar pas vdekjes së mbretit famëkeq të drogës kolumbiane Pablo Escobar - po sterilizohen. Escobar, i cili u...

Rusia në gjendje emergjence nga infektimet, një mijë të vdekur në një ditë

Rusia të shtunën regjistroi 1.000 vdekje në një ditë të vetme për herë të parë, që kur filloi pandemia. 222.000 vdekjeve nga Covid është...

Misioni Lucy i NASA-s do të kërkojë ‘fosilet’ e Sistemit Diellor

Një anije kozmike është nisur nga Kepi Canaveral me një mision për të zbuluar "fosilet" e Sistemit Diellor. Sonda Lucy do të shkojë në...