E hënë, 1 Mars, 2021
11 C
Tirana

U qëllua nga policia në kokë teksa protestonte, humb jetën 20-vjeçarja (Video)

Një vajzë 20 vjeçare është bërë protestuesja e parë që humbi jetën gjatë protestave në Mianmar. Ajo u qëllua javën e kaluar në kokë teksa ishte duke protestuar si gjithë të tjerët në rrugë.

Mya Thwe Thwe Kaing, e cila mbushi 20 vjeç të enjten e kaluar, luftoi për jetën e saj për 10 ditë pasi u qëllua nga trupat e Mianmarit gjatë një demonstrate në kryeqytetin Naypyitaw më 9 Shkurt, shkruan Daily Mail.

Një imazh i protestueses, pasi u qëllua u shpërnda gjerësisht dhe vdekja e saj ka shkaktuar zemërim të mëtejshëm kundër autoriteteve.

Mianmari ka parë shumë ditë protestash pas një grushti shteti ushtarak i cili përmbysi qeverinë e zgjedhur të Aung San Suu Kyi.

Policia ka mohuar përdorimin e forcës në tubimin e 9 Shkurtit, por mjekët kanë thënë se dy protestues të tjerë po ashtu u dhunuan.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kosova në pritje të konfirmimit nga COVAX për marrjen e vaksinave

Ministria në detyrë e Shëndetësisë në Kosovë tha se është në pritje të “konfirmimit final” nga COVAX për marrjen e dozave të para të...

Ukraina hedh në plehra vaksinat anti-covid, mjekët refuzuan t’i marrin

Ukrania ka hedhur poshtë disa doza vaksina anti-covid pasi mjekët kanë refuzuar që t’i marrin. Në lidhje me këtë ka folur edhe kreu i Partisë...

A mund ta kishin pushtuar dot britanikët Bashkimin Sovjetik?

Më 2 shtator 1945, presidenti amerikan Herri Truman, shpalli fundin e Lufës së Dytë Botërore. Me dorëzimin e Japonisë, bota mund të merrte frymë...

Takimet në Bruksel, Rama: Vlerësime shumë të mira për Shqipërinë

Kryeminstri Edi Rama e cilësoi si një ditë pozitive dhe produktive vizitën e tij në Bruksel ditën e sotme. Edhe pse në momente të vështira...

E bujshme nga Italia, PSG nis bisedimet për Elseid Hysajn

Një lajm i bujshëm ka qarkulluar së fundmi në mediat italiane. Bëhet fjalë për mbrojtësin e Kombëtares shqiptare, Elseid Hysaj, i cili mund të...