E shtunë, 23 Janar, 2021
10 C
Tirana

Turqia në shtetrrethim gjatë fundjavës

Turqia ka riaplikuar izolimin për herë të dytë. Gjatë kësaj fundjave, Turqia është futur në izolim, pasi rastet e reja me koronavirus kanë shënuar numra rekord gjatë ditëve të fundit.

Një ditë më parë, Turqia regjistroi 32.736 raste të reja. Kjo shifër është më e larta e regjistruar, që nga muaji mars.

Dje ka hyrë në fuqi shtetrrethimi që do zgjasë deri të hënën në mëngjes. Mbyllja nisi që të premten në orën 21:00, dhe do përfundojë të hënën në orën 05:00.

Presidenti turk Recep Tayyip Erdoğan, njoftoi se të hënën do të ketë kufizime të reja, duke përfshirë një orë policore gjatë ditëve të javës dhe një shtetrrethim në fundjavë.

Disa sektorë, duke përfshirë prodhimin, furnizimin, shëndetësinë dhe bujqësinë, do të qëndrojnë hapur gjithmonë.

Turqia është shteti i katërt në botë me numrin më të lartë të rasteve të reja, pas Shteteve të Bashkuara, Indisë dhe Brazilit, tre shtete këto që kanë numër më të lartë të popullsisë krahasuar me Turqinë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E trishtë/ Ndërron jetë në moshën 35-vjeçare ish-sulmuesi

Ish-sulmuesi xhamajkan, Luton Shelton ka ndërruar jetë në moshën 35-vjeçare, për shkak të një sëmundje. Shelton ishte diagnostikuar në vitin 2018 me sëmundjen “ALS”, e...

Berlini përgatitet për konsultime me administratën Biden

Lehtësimi i jashtëzakonshëm u shpreh në Gjermani që kur Joe Bideni i fitoi zgjedhjet presidenciale. Kurse të mërkurën (20.01.), kancelarja Angela Merkel i shkroi...

Samsung u ngrit si një dyqan që shiste perime, dhe kuriozitete që nuk i dinit

Sistemi ligjor i Japonisë ka një normë dënimi prej 99 për qind. Peshkimi mbetet profesioni i dytë më i rrezikshëm i Shteteve të Bashkuara, pas...

Analisti: Basha do ketë Tiranën, ja kush do jetë drejtuesi i PD në Gjirokastër

Partia Demokratike ka emëruar drejtuesit politik në pjesën më të madhe të qarqeve, ndërkohë që janë ende për t’u zbuluar se cilët do të...

A do jetë sërish kandidat për deputet? Ja si përgjigjet Ervin Salianji

Ervin Salianji është shprehur se ekziston mundësia që ai të jetë kandidat për deputet në listën e Partisë Demokratike. I ftuar në “Zonë e lirë”,...